Ministr kultury Herman navštíví sudetoněmecký sjezd

Ministr kultury Herman navštíví sudetoněmecký sjezd
Autor fotografie: redakční databáze|Popisek: Daniel Herman
12 / 05 / 2016, 18:30

Daniel Herman bude historickým prvním českým ministrem, který nadcházející sjezd v Norimberku navštíví.

Ministr kultury Daniel Herman bude přítomen na víkendovém sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení - landsmanšaftu. Potvrdila to mluvčí spolku  Hildegard Schusterová i samotné ministerstvo kultury. Půjde o historicky první návštěvu českého ministra tohoto spolku, který měl dlouhá léta ve stanovách uvedeny majetkoprávní požadavky po vysídlených Němcích v Československu. Ty byly odstraněny teprve nedávno.

Hermanova návštěva má zlepšit vztahy mezi landsmanšaftem a ČR, které byly dlouhou dobu velmi napjaté. V roce 2003 pak byly doslova na bodu mrazu, kdy předák landsmanšaftu Bernd Posselt v Praze otevíral svou kancelář. Na začátku března tohoto roku však došlo k velké názorové otočce, když na shromáždění Mnichově došlo k vypuštění klíčového požadavku na vrácení majetku po vysídlených Němcích z Československa.

Hermanova návštěva má tak přinést další zlepšení vztahů mezi českou stranou a landsmanšaftem. Sám Posselt si vstřícný signál pochvaluje, když jej označil za ,,silný signál dobrého pokroku v procesu smíření". Taková slova by nebyla před deseti lety ani myslitelná.

Mluvčí spolku Schusterová řekla, že český premiér Bohuslav Sobotka oficiálně sdělil svému bavorskému protějšku Horstu Seehoferovi, že česká vláda hodlá poslat poprvé v historii na sjezd landsmanšaftu svého zástupce, v tomto případě ministra kultury. Herman by měl na sjezdu přednést zdravici z české strany a tím dále posunout vzájemné vztahy, které se v posledních letech výrazně zlepšily.

Zdroj: aktuálně.cz

Tagy článku