Ministr Mattis vyloučil možnost, že se USA zmocní irácké ropy

Ministr Mattis vyloučil možnost, že se USA zmocní irácké ropy
Autor fotografie: Flickr.com|Popisek: Jim Mattis
20 / 02 / 2017, 10:00

USA nejsou přítomny v Iráku, aby se zmocnily irácké ropy. Řekl to americký ministr obrany James Mattis, který dnes přicestoval na předem neohlášenou návštěvu do Bagdádu.

Distancoval se tak od výroku prezidenta Donalda Trumpa, který v lednu řekl, že USA měly zabrat iráckou ropu a že je možné, že k tomu budou ještě mít další příležitost.

,,Všichni, kdo jsme zde, my všichni v Americe jsme platili za plyn a ropu a jsem si jist, že v tom budeme v budoucnu pokračovat. Nejsme v Iráku proto, abychom se zmocnili ropy," řekl Mattis.

V Iráku začala o víkendu bitva o západní Mosul, při níž Iráčanům pomáhá mezinárodní koalice vedená USA. Spojené státy mají na místě také vojenské poradce. Pentagon navíc zvažuje možnost zrychlit boj proti Islámskému státu (IS) v Iráku i v Sýrii.

Jak napsala agentura AP, toto úsilí komplikují Trumpovy výroky - jeho hrozba ohledně irácké ropy a také začlenění Iráku mezi sedm zemí, jejichž občanům chtěl Trump dočasně zakázat vstupu do USA.

Iráčtí poslanci na to reagovali výzvami, aby premiér Hajdar Abádí omezil spolupráci s Američany.

Mattis je v Iráku poprvé coby šéf Pentagonu a podle agentury Reuters tam chce získat informace o stavu boje proti IS.

 

psali jsme:

Pokud jiní nepřispějí, utlumí USA závazky v NATO, varoval Mattis

Írán je největší sponzor terorismu, hřímal americký ministr obrany

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.