Ministr obrany jednal ve Švédsku o Rusku i o boji proti IS.

Ministr obrany jednal ve Švédsku o Rusku i o boji proti IS.
Autor: Ministerstvo obrany ČR|Popisek: Setkání ministra obrany Martina Stropnického se švédským protějškem
08 / 04 / 2016, 03:15

Švédské království představuje pro Českou republiku jednoho z nejdůležitějších partnerů v oblasti obranné spolupráce.

Ministr obrany Martin Stropnický se ve Stockholmu setkal se svým švédským protějškem Peterem Hultqvistem. Cestě českého ministra do Švédského království předcházela návštěva ministra Hultqvista v Praze a na Dnech NATO v Ostravě v loňském roce.

Jedním z témat setkání ministrů byla aktuální bezpečnostní situace ve světě, především rostoucí aktivita Ruska a boj proti tzv. Islámskému státu.

„Ministr Hultqvist mě informoval o vzrůstající propagandě Ruska zaměřené proti spolupráci jeho země s NATO. Řešit musí také průzkumné lety ruských vojenských letadel nad Baltským mořem, které ohrožují civilní letadla,“ popisuje ministr Martin Stropnický.

Ozbrojené síly obou zemí se společně účastní řady mezinárodních vojenských cvičení, probíhají konzultace v oblasti obranné politiky, vzdělávání, logistiky a akvizičního procesu.

„Významnou součástí společné agendy je především spolupráce vzdušných sil, která vychází ze zavedení letounů JAS-39 Gripen v obou armádách,“ doplňuje ministr Stropnický.

Spolupráce se rozvíjí také v obranném průmyslu.V loňském roce projevily švédské pozemní síly zájem o ruční zbraně z produkce České Zbrojovky Uherský Brod, české firmy by mohly do Švédska dodat také radary.

Naopak ze Švédska by do výzbroje české armády měly zamířit přenosné protiletadlové raketové komplety RBS-70NG. Zakázka bude vyhlášena v letošním roce. Švédský obranný průmysl také může nabídnout 3D radiolokátory MADR. Dodavatele osmi kusů tohoto typu radarů v současné době české ministerstvo obrany vybírá.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace