Ministr obrany USA se domnívá, že boj proti Islámskému státu zdaleka nekončí
foto: redakční databáze/američtí vojáci
Ministr obrany USA Ashton Carter to řekl médiím při své návštěvě Stuttgartu tento týden.
Ministr obrany USA Ashton Carter není tak optimistický jako prezident Obama ohledně délky boje s Islámským státem. Na návštěvě Stuttgartu řekl místním i zahraničním novinářům, že boj s teroristickou organizací zdaleka nekončí a může trvat i roky.
Ministr obrany své prohlášení učinil poté, co byl v úterý v severním Iráku zabit bojovníky IS voják elitní námořní jednotky Navy SEAL Charles Keating. Jeho jméno zaznělo z úst ministra obrany veřejně, což bylo vlastně poprvé, kdy Pentagon zveřejnil jméno mrtvého amerického vojáka jednotek Navy SEAL. Podle Pentagonu byl Keating teprve třetím mužem Navy SEALs, který padl v boji s IS.
Carter zdůraznil na své návštěvě, že vymýtit IS nebude tak snadné, jak si myslel on i prezident Obama na počátku:
,,Boj s IS zdaleka nekončí. Bylo nám to připomenuto včera, když byl námořní důstojník Charles Keating zabit," řekl Carter.
A pokračoval:
,,Tento mladý muž se nacházel v boji a obětoval se pro úspěch kampaně vedené proti Islámskému státu."
Carter se zmínil o Keatingovi v souvislosti s jednáními s jeho zahraničními protějšky, kdy se bavili o další taktice boje proti IS. Osou stuttgartských jednání by podle jeho účastníků mělo být přijetí dalších závazných kroků, které by měly zefektivnit boj za definitivní likvidaci této teroristické organizace. Cíl USA, o němž bylo ve Stuttgartu diskutováno, je větší materiální i vojenské zapojení evropských spojenců do války s radikálním islámem.
Zdroj: washingtonpost.com
Tagy