Ministr vnitra Chovanec: "Akce na Staroměstském náměstí je výrazem politického a občanského kreténismu"

Ministr vnitra Chovanec: &quote;Akce na Staroměstském náměstí je výrazem politického a občanského kreténismu&quote;
Autor fotografie: Screenshot YouTube |Popisek: Nedělní akce Iniciativy Martina Konvičky na Staroměstském náměstí
22 / 08 / 2016, 15:15

Nedělní akci Iniciativy Martina Konvičky na Staroměstském náměstí v Praze, při které aktéři přijeli na náměstí převlečení za bojovníky takzvaného Islámského státu, prošetřují pražští policisté jako výtržnictví.

Praha 22. srpna (ČTK) - Původně organizátory policie podezřívala z šíření poplašné zprávy. V tuto chvíli není nikdo podezřelý ani obviněný, řekl ČTK mluvčí policie Tomáš Hulan. Ministr vnitra Milan Chovanec ji okomentoval takto:

 

A ministr obrany Martin Stropnický takto:

 

"Po dnešní dopolední konzultaci se státním zástupcem celou věc neprošetřujeme pro šíření poplašné zprávy, ale pro podezření z trestného činu výtržnictví proti neznámému pachateli," řekl Hulan. Podezření ze šíření poplašné zprávy však policisté zcela nevyloučili, dnes dopoledne ještě vyslýchali další svědky.

Odpůrce islámu Konvička přijel v neděli na Staroměstské náměstí na velbloudu následován terénním vozem s muži převlečenými za bojovníky Islámského státu. Vykřikovali hesla jako Alláhu akbar (Bůh je velký) a z maket zbraní stříleli do vzduchu. Po střelbě ale začali mnozí kolemjdoucí utíkat, magistrátní úředník proto ve spolupráci s policií akci ukončil.

"Repliky zbraní jsme kontrolovali, v rámci této kontroly jsme však neshledali nic, co by bylo v rozporu se zákonem," sdělil Hulan. Dodal, že požívání replik zbraní je v rámci divadelních představení povolené.

Generální inspekce bezpečnostních sborů postup policie vyhodnocuje. "Doposud k této věci nebyly zjištěny informace, které by nasvědčovaly podezření ze spáchání protiprávního jednání ze strany příslušníků bezpečnostního sboru," řekla ČTK mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Cílem akce bylo podle Konvičky šokovat. Scénář i rekvizity imaginární invaze takzvaného Islámského státu do Česka byly podle něj předem domluveny jak s magistrátem, tak s policií. Půlhodinová akce na Staroměstském náměstí vyvolala mezi několika přihlížejícími z řad turistů, kteří nerozuměli produkci a výkřikům v češtině, obavy, že nejde o smyšlené napadení. Podobu vystoupení odsoudilo na sociálních sítích mnoho lidí, negativně se k němu vyjádřili i někteří politici.

Tagy článku