Ministr vnitra Chovanec odmítl kritiku ombudsmanky k situaci uprchlíků v českých zařízeních

Ministr vnitra Chovanec odmítl kritiku ombudsmanky k situaci uprchlíků v českých zařízeních
Autor fotografie: Stanislav Biler|Popisek: Bělá-Jezová. Fotky k prezentaci z tiskové konference 13.10. 2015
20 / 10 / 2015, 07:00

Ministr vnitra Milan Chovanec zareagoval dopisem na kritiku veřejné ochránkyně práv, podle které mají uprchlíci v Bělé-Jezové horší podmínky než čeští vězni.

Po stanovisku prezidenta Zemana k tvrzení ombudsmanky, že děti uprchlíků žijí "v horších podmínkách než ve vězení" se vyjádřil k jednotlivým "obviněním" veřejné ochránkyně práv i ministr vnitra Milan Chovanec, který na stránkách ministerstva zveřejnil svoji písemnou odpověď ombudsmance

Podle něj byla byla situace v zařízeních mimořádná a "je tedy zřejmé, že v tomto krizovém režimu došlo k určité změně či dočasnému omezení běžných standardů umístěných osob. Jsem však přesvědčen, že podmínky byly vždy humánní," uvádí v dopise a pokračuje (citujeme pouze některé části):

  • Přístup a kvalita zdravotní péče je dle dostupných informací na kvalitní úrovni a přijatá opatření Zdravotnického zařízení Ministerstva vnitra jsou dostatečná. Zdravotní péče i ošetření klientů je zajištěno a dostupnost lékařské péče, resp. dovedení klienta k lékaři také. 
  • Samotná přítomnost dítěte nemůže být důvodem, aby cizinec nebyl zajištěn, navíc odpovědnost za situaci nezletilého nese primárně on jako zákonný zástupce. Pokud u nás chtějí zažádat o mezinárodní ochranu, jsou i rodiny s dětmi umístěni do standardního přijímacího a poté do pobytového střediska s naprosto odlišným režimem. To se však v naprosté většině neděje, proto jsou takové osoby v postavení neoprávněně pobývajících osob. 

  • Děti, stejně jako dospělé osoby, mají vždy k dispozici vhodné ošacení i obuv, která odpovídá ročnímu období. V nejbližší době pro děti zprovozníme dětské herny a herní prvky umístíme také na venkovní prostranství. Pro děti zajišťujeme samozřejmě adekvátní a specifické hygienické potřeby i stravu. Děti dostávají svačiny, rodiče rovněž stravu pro kojence. Další nadstandardní občerstvení zajistíme ve třídě a dětském centru. Vždy také respektujeme zachování jednoty rodiny i v rámci možností přiměřené soukromí. Při pravidelných sčítáních nemají rodiče povinnost budit své spící děti, tak jak bylo z Vaší strany vytýkáno.
  • Dozor zařízení je ze zákona svěřen Ministerstvu vnitra a na základě relevantních informací není možné tvrdit, že by tento dozor selhal. Situace v předchozích měsících byla objektivně mimořádná a ani pravidelné kontroly nemohly zabránit určitému omezení podmínek v zařízení. Potřeba umístit větší počet osob, než byla standardně nastavená kapacita, nutně znamenala dočasné omezení komfortu klientů. Dozor nad zařízeními je pravidelně vykonáván, což bude platit i ve vztahu k nově otevřeným zařízením. Není rovněž pravda, že by kontakt mezi cizincem a státními orgány zajišťovaly bezpečnostní agentury. Odpovědné orgány v případě potřeby komunikují s cizinci přímo, a to za přítomnosti tlumočníka. Dále pouze odkazuji na předchozí vyjádření ohledně navýšení počtu sociálních pracovníků.

Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR

Tagy článku