Ministr vnitra Chovanec: "Situace je vážná. Migrační vlna může ohrozit Českou republiku"

Ministr vnitra Chovanec: &quote;Situace je vážná. Migrační vlna může ohrozit Českou republiku&quote;
Autor: YouTube/screenshot|Popisek: Uprchlíci v Itálii
04 / 09 / 2015, 06:45

Česko může v příštích měsících čelit velké migrační vlně ze Srbska a Maďarska. Evropa se musí připravit až na 4.000.000 uprchlíků.

Podle Milana Chovance podcenila EU situaci v Maďarsku a pro páteční MF DNES současně uvedl: „Obávám se, že jsme v situaci, že když Maďarsko zkolabuje a otevře stavidla, Slovensko to nebude schopné zachytit."

V Srbsku a Maďarsku může být nyní podle Chovance až 250 tisíc lidí, kteří se budou chtít dostat do Německa. „To je migrační vlna, která, řekněme, ohrožuje Českou republiku. A když se podíváte do Turecka, do Kurdistánu, máte na pochodu několik milionů lidí, kteří hledají nový domov. Toto je nejvážnější uprchlická krize od druhé světové války,“ připouští vážnost situace.

Přesto věří, že je Česko připraveno. Pokud bude třeba, může policii zastoupit armáda a Vězeňská služba, jako je tomu ve Vrběticích, kde armáda pomáhá s hlídáním areálu. A i v případě většího počtu uprchlíků má prý stát v záloze další objekty, které mohou sloužit jako uprchlické tábory. „Vznikne jich tolik, kolik bude potřeba,“ dodává Chovanec. (Zdroj: zpravy.idnes.cz)

A bude hůř, mnohem hůř

Náměstek řeckého ministra námořnictva Christos Zois uvedl na tiskové konferenci věnované problematice migrace: „Čtyři miliony uprchlíků a migrantů se nyní nachází v Turecku a jsou připraveny k odchodu ve směru Evropy.“ Podle něj nemá Řecko dost sil samo odolat vlně uprchlíků. „Ze 240 plavidel, která jsou k dispozici pobřežní stráži, je pouze 36 procent v pořádku, ze 7 letadel se jen 4 zvednou do vzduchu, a ze 6 vrtulníků je v provozu jen jeden," konstatoval Zois. (Zdroj: prvnizpravy.cz)

Na transportu uprchlíků do Evropy se podle statistik Europolu podílí až 30 000 pašeráků. Zástupce ředitele Europolu a bývalý policejní prezident Oldřich Martinů to včera řekl v rozhovoru pro rádio Impuls. Dodal, že činnost pašeráků lidí je většinou organizovaná, a to někdy velmi důmyslně. (Zdroj: echo24.cz)

Podle tureckých zdrojů se chystá do konce roku do Evropy přes půl milionu běženců, kteří jen čekají na vhodný okamžik. A další miliony se už registrovaly u tureckých úřadů.

UNHCR: O azyl v EU bude žádat přes čtyři miliony uprchlíků, registrovali se v Turecku

Nové povinné kvóty jsou na stole - unijní státy musí přijmout 160 tisíc uprchlíků

Evropská komise má v úmyslu zvýšit čtyřikrát - celkově na 160 tisíc - počet uprchlíků, které mají přijmout členské státy EU, uvedly španělské noviny El País s odvoláním na své zdroje.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Junckerchce chce zavést stálý mechanismus automatického přerozdělení uprchlíků v případě nouze, jako je nyní...Cílem je, aby nedošlo k hádkám pokaždé kvůli číslům, aby 28 zemí se zavázalo přijímat azylanty, pokud jeden nebo více členů EU se potýká s masivním zvýšením počtu žádostí, jako je tomu nyní," uvedly španělský noviny.

Komise prý připraví takzvaný „seznam bezpečných zemí", z nichž mohou imigranti jen těžko počítat s získání postavení uprchlíka. Tento seznam  obsahuje všechny kandidátské země na vstup do EU - Albánii, Makedonii, Černou Horu, Srbsko a Turecko. Zdroj: prvnizpravy.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace