Ministr vnitra trvá na domovních prohlídkách při kontrolách zbraní

Ministr vnitra trvá na domovních prohlídkách při kontrolách zbraní
Popisek: Ilustrační foto
13 / 04 / 2016, 08:15

Policie dál požaduje, aby bez souhlasu soudu nebo státního zástupce, prováděla kontroly v bydlišti držitele zbraně.

Praha 12. dubna (ČTK) - Poslanci by mohli ještě na nynější schůzi rozhodnout o určitém zpřísnění pravidel pro legální držitele střelných zbraní. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) se při dnešním druhém sněmovním čtení novely zákona o zbraních postavil proti návrhu branného výboru, aby policie nedostala právo zadržet v důvodných případech legálnímu majiteli zbraň přímo v obydlí.

Branný výbor je proti právu policie zadržet legálně drženou zbraň přímo v obydlí.

Vláda předlohou reagovala na tragédii v Uherském Brodě a oprávnění policie budí mezi poslanci největší kontroverze. Zastánci argumentují zvýšením bezpečnosti, kritici porušením domovní svobody. Vypuštění ustanovení prosadila v branném výboru Jana Černochová z opoziční ODS, v bezpečnostním ani v ústavně-právním výboru neuspěla.

Policista by mohl podle vládní novely zadržet zbraň například kvůli podezření, že zdravotní stav jejího legálního majitele se změnil natolik, že by mohl ohrožovat svůj život nebo životy jiných lidí. Pokud by ji vlastník na výzvu neodevzdal dobrovolně, policisté by mohli vstoupit do jeho obydlí nebo do nemovitosti, v níž se zbraň nachází. Nepotřebovali by soudní souhlas nebo svolení státního zástupce.

Chovanec podpořil úpravy navrhované bezpečnostním výborem. Výbor chce, aby právo zadržet zbraň měli výhradně policisté z odboru služby pro zbraně abezpečnostní materiál. Výbor navíc navrhl zachovat desetiletou platnost zbrojních průkazů, vláda ji původně chtěla zkrátit na pět let. Bezpečnostní výbor podpořil taky úpravu, podle které budou mít lékaři přístup do centrálního registru zbraní jen prostřednictvím policie, ne přímo. Nechce dát pravomoc vládě nařídit obyvatelům odevzdat legálně držené zbraně v případě ohrožení státu nebo války.

Vládní předloha míří i na lidi, kteří mají různé lékaře kvůli zbrojnímu průkazu a běžnému léčení. Policie v takovém případě bude moct určit, jaký lékař poskytne kvůli průkazu posudek. Ivan Gabal (KDU-ČSL) chce, aby mezi povinné podklady pro vydání posudku o zdravotní způsobilosti patřilo psychologické vyšetření. Lékaři by navíc museli u lidí, u nichž nabudou podezření, že zdravotní způsobilost držet zbraň, zjistit, zda jsou držiteli zbrojního průkazu. Pokud by průkaz měli, lékaři by museli uvědomit policii.

Policejní kontrola přímo v bytě a bez povolení? Ano

Novela reaguje i na předloňské výbuchy soukromých muničních skladů ve Vrběticích. Stanovuje pravidla pro nakládání s municí civilními subjekty a pro její skladování a evidenci. Zákon nově upřesňuje pravidla kontrol a zlepšuje spolupráci všech kontrolních institucí státu. Zavádí muniční licence pro firmy a muniční průkazy pro jejich zaměstnance.

Proti těmto částem předlohy poslanci námitky nemají. Bezpečnostní výbor doporučil v této části zákona upravit jen ohlašování údajů o přepravě zbraní a munice. Podnikatelé je nyní musejí dávat úřadům nejméně den předem, nově by měla stačit hodina.

Jana Černochová: Odmítám bezprecedentní zásah do soukromí

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace