Ministři unijních států se opět nedohodli na přerozdělení imigrantů. A Itálii se nelíbí český návrh.

Ministři unijních států se opět nedohodli na přerozdělení imigrantů. A Itálii se nelíbí český návrh.
20 / 07 / 2015, 21:45

Ministři vnitra zemí Evropské unie se ani dnes nedokázali dohodnout na přerozdělení 40.000 žadatelů o azyl, kteří se nyní nacházejí v Itálii a v Řecku. Rozdělili si 32.256 utečenců.

AKTUALIZOVÁNO / Polský server wiadomosci.gazeta.pl zveřejnil odkaz na Twitteru, kde uživatel  zveřejnil dokument o konkrétním počtu uprchlíků, převzatých jednotlivými státy (není zřejmé, zda se jedná slutečně o dokument projednávaný na dnešním jednání v Bruselu)

Twitter

Podle českého ministra vnitra Milana Chovance, země EU v součtu nabídly rozebrat si za dva roky 32.256 utečenců. Lucemburské předsednictví nyní podle něj bude dál vyjednávat se zeměmi, které nabídly méně, než se od nich čekalo. 

Turecko varuje EU až před milionem uprchlíků. Požaduje miliony EUR.

Řecko: Máme problém s uprchlíky, nemáme pro ně jídlo. Hrozí nepokoje.

Už ani Itálie nechce další uprchlíky. Tak rozhodli voliči.

Evropu čeká zatěžkávací zkouška. Počet utečenců se neustále zvyšuje...

Maďarsko, které dnes nenabídlo nic, je samo ve velmi specifické situaci, protože tato země má sama s nelegální migrací velké problémy a zachytává tisíce lidí. Proto má ministr Chovanec také pochopení pro plot, který nyní maďarské úřady budují na hranici se Srbskem.

"Nedosáhlo se celkového čísla. To číslo je nižší zhruba o osm tisíc," řekl Chovanec novinářům v Bruselu. Připomněl, že státy EU naopak slíbily, že přijmou asi o dva tisíce lidí s právem na mezinárodní ochranu z uprchlických táborů mimo EU více než původně předpokládaných 20.000.

Chybějících necelých osm tisíc míst bude lucemburské předsednictví hledat do konce roku u zemí jako je Polsko, Španělsko či Slovensko, od nichž se čekal vyšší příspěvek.

Komise letos přišla s návrhem řešení ve formě závazných kvót, který ovšem summit EU odmítl. Pokud je ponecháno na dobrovolnosti státu, kolik přijmou uprchlíků, nikdy se údajně nedomluví. Ještě letos eurokomisař pro vnitro Dimitris Avramopulos přijde s variantou, jak podobné krize a potřebu přemísťovat uprchlíky uvnitř unie systémově řešit v budoucnu.

Český ministr vnitra ale připomněl, že nynější "hra s čísly" neřeší základní problém migrace. Diskutovat je podle něj třeba o efektivní návratové politice, o záchytných místech, kde budou migranti pečlivě registrováni, a podobně. ČR by chtělo mít na těchto registračních místech své zástupce, Itálii se to nelíbí. 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace