Ministry zahraničí zemí EU čeká debata o Sýrii a Rusku

Ministry zahraničí zemí EU čeká debata o Sýrii a Rusku
16 / 04 / 2018, 08:00

Ministři zahraničí zemí Evropské unie budou dnes diskutovat o situaci v Sýrii - poprvé od sobotního útoku trojice západních států na cíle související se syrským programem chemických zbraní. Do akce se spolu s USA zapojily také Francie a Velká Británie, tedy dvě členské země EU.

Právě ministři zahraničí těchto dvou zemí by měli své kolegy z dalších států EU seznámit s posledním děním spojeným se Sýrií a operací, která byla odpovědí na týden starý chemický útok v syrské Dúmě.

Šéfové diplomacií evropského bloku dnes dají jasně najevo hlavní odpovědnost za katastrofální situaci a utrpení Syřanů nese režim prezidenta Bašára Asada. Ministři by také měli co nejostřeji odsoudit útoky na civilisty a civilní infrastrukturu, nemocnice a školy. Evropská unie je dál toho názoru, že vojenské řešení syrské krize neexistuje a je třeba najít řešení politické, a to prostřednictvím snah vedených OSN.

Akce trojice západních států ovšem také dál vyhrotila vztahy mezi západními státy a Ruskem, které podporuje Asada.

Dalším významným bodem dnešního jednání budou vztahy s Ruskem a Íránem, který také patří v syrském konfliktu mezi podporovatele prezidenta Asada. USA podle všeho chystají vůči Rusku další sankce - právě kvůli vztahům Moskvy s Damaškem. Evropa a Spojené státy v minulých letech svůj postup vůči Rusku koordinovaly, třeba v souvislosti s ukrajinskou krizí.

Český ministr zahraničí Martin Stropnický bude v Lucemburku chybět, zastoupí ho náměstek Ivo Šrámek.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace