Ministryně Šlechtová: peníze na nové zbraňové komponenty budou

Ministryně Šlechtová: peníze na  nové zbraňové komponenty budou
15 / 02 / 2018, 07:00

Za účasti předsedy vlády Andreje Babiše, ministryně obrany Karly Šlechtové a dalších hostů zahájil náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Josef Bečvář Velitelské shromáždění k vyhodnocení výcvikového roku 2017. V konferenčním sále Domu armády v Praze velitelé z celé České republiky bilancovali výsledky své činnosti za uplynulý rok

Náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář ve svém úvodním vystoupení zdůraznil, že Armáda České republiky rozhodující úkoly roku 2017 splnila. Je připravena k obraně České republiky i k plnění našich spojeneckých závazků a ostatních zákonem daných úkolů. Uvedl také, že v minulém roce se česká armáda podílela na jedenácti zahraničních operacích, ve kterých se vystřídalo více než 800 vojáků a vojákyň. Předseda vlády Andrej Babiš v úvodu svého vystoupení upozornil, že armáda má plnou podporu jeho vlády i jeho osobní.


„Naše armáda je druhou nejmenší v Evropě. I proto je důležité, aby se pokračovalo v přijímání nových vojáků stejným tempem jako v minulém roce, kdy armáda přijala více než dva tisíce vojáků. Plníme důležitou roli v zahraničních operacích i při mimořádných situacích doma,“ řekl předseda vlády Andrej Babiš s tím, že v letošním roce do obranného rozpočtu směřuje 63,2 miliardy korun.


Psali jsme: Americká armáda kompletně vymění Beretty za nové pistole Sig Sauer


„Armádní profesionálové ale nemohou vykonávat zodpovědně svou práci, pokud nemají k dispozici vhodné nástroje. Proto jsem stanovila cíl, že v tomto volebním období rozběhneme modernizační programy, které povedou k efektivní armádě 21. století. A nejde jen o mediálně probírané vrtulníky či radary. Peníze na armádu a nové zbraňové komplety budou. Co ale nedopustím, to je chaos a netransparentnost při jejich pořizování,“ zdůraznila ministryně Šlechtová. Poznamenala také, že nejde jen o velké zakázky. Vyřešit chce například problémy s pořizováním výstroje, nedostatkem neprůstřelných vest nebo vhodných přileb a obuvi. „To je absolutně nepřípustné, to musíme řešit okamžitě,“ upozornila ministryně obrany Karla Šlechtová.


Setkání stanovilo hlavní úkoly armády na rok 2018 takto:


1. Přípravu sil a záloh zaměřit na rozvoj a udržení schopností k zajištění obrany České republiky.
2. Dosáhnout stanoveného rekrutačního cíle při doplňování AČR ve výši 2 tisíce vojáků z povolání a 300 vojáků v aktivní záloze.
3. Pokračovat v realizaci projektů rozvoje a udržení schopností AČR k zajištění obrany ČR.
4. Připravit, nasadit a zabezpečit působení sil a prostředků v zahraničních operacích, misích a hotovostních silách podle schváleného mandátu.
5. Prezentovat ozbrojené síly v rámci oslav 100. výročí založení samostatného československého státu.


Zdroj: Ministerstvo obrany

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.