Ministryně Válková: Státní zástupci budou nakonec rádi a změny přivítají

Ministryně Válková: Státní zástupci budou nakonec rádi a změny přivítají
Autor fotografie: Wikipedia/ Packa|Popisek: Ministerstvo spravedlnosti ČR
11 / 11 / 2014, 09:00

11.11.2014 / Ministryně spravedlnosti, Helena Válková (ANO), popřela na včerejší tiskové konferenci to, že by zákon o státním zastupitelství, který předložila, omezoval nezávislost žalobců.

Podle jejích slov naopak zabraňuje tomu, aby bylo do jejich svobody jakkoli zasahováno. A to například zavedením funkčního období vedoucích státních zástupců. Nejvyšší státní zástupce by pak do funkce nesměl být znovu zvolen a jeho odvolání by bylo možné pouze v zákonem stanovených případech, které jsou přezkoumatelné prostředky správního soudnictví. Z nového zákona vyplývá i povinnost konání výběrových řízení.

„Není se třeba bát toho, že by se jednalo o bič na státní zástupce. Myslím, že státní zástupci nakonec budou rádi a že změny přivítají“, vyjádřila naději ministryně Helena Válková (ANO). Zároveň dodala, že návrh zákona, který podává, se zásadně neliší od toho, který podala její předchůdkyně, Marie Benešová (ČSSD). Ta ho ale z projednávání Poslaneckou sněmovnou nakonec stáhla.

Podle návrhu zákona o státním zastupitelství Heleny Válkové, by neměla být zrušena vrchní státní zastupitelství v Praze a Olomouci. Naopak by mělo vzniknout ještě jedno specializované státní zastupitelství pro závažnou majetkovou trestnou činnost a korupci. Tento nově vzniklý úřad by se zabýval těmi případy, kdy by škoda překročila 75 milionů Kč. Ty ostatní by řešila krajská státní zastupitelství.

Ministryně spravedlnosti ale přiznala, že je její návrh poněkud kontroverzní. Jeho kritika přichází z mnoha stran. V předešlém článku Válka státních zástupců ve sněmovně jsme Vás informovali o kritice, která na zákon zaznívá z úst vrchní státní zástupkyně v Praze Lenky Bradáčové a Pavla Zemana, nejvyššího státního zástupce.

Válková si je kritiky vědoma, a tak chce pro svůj zákon nejprve politický konsensus mezi koaličními stranami. Až poté by měl návrh projít klasickým připomínkovým řízením. Ministryně chce zákon předložit vládě do konce letošního roku.

Již tento pátek dopoledne se pod záštitou Ústavně právního výboru koná seminář k novému zákonu o státních zastupitelstvích. Seminář svolal místopředseda hnutí Úsvit, Marek Černoch, který tím chce zamezit mediálnímu boji mezi příznivci a odpůrci návrhu nového zákona. Cílem semináře je tak pomoci najít konsensus mezi oběma stranami a podpora otevřené debaty o tomto zákoně. „Jde především o to, aby se našlo nejlepší možné řešení pro ČR a její občany“, uvedl Marek Černoch. Seminář se uskuteční za podnětu spolku Šalamoun, který již dvacet let řeší problém nespravedlivě trestaných a zabývá se i justičními omyly.

Pozvání přijali například: ministryně Válková, vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, ale i bývalá ministryně spravedlnosti, Marie Benešová.

Bc. Alice Randáková 

Foto: wikipedia/ Packa

Psali jsme také:

Válka státních zástupců ve sněmovně

Chránila Evropská unie politiky před stíháním za korupci?

 

Tagy článku