Popisek: Miroslav Lidinský je bývalý voják, který bojoval mimo jiné proti Talibáncům v Afghánistánu
Vláda dnes na svém jednání odmítla referendum o vystoupení České republiky z Evropské unie a referendum o kvótách. Oba návrhy byly z pera nejmenší parlamentní strany Úsvit – Národní Koalice (ÚNK). „Protiústavnost je výmluva, vláda se bojí názoru občanů. Stanoviska jako by psala Evropská komise,“ říká předseda ÚNK Miroslav Lidinský.
Proč poslanecký klub Úsvitu navrhuje vystoupení naší republiky z Evropské unie?
V EU se mění situace, velké státy zneužívají Lisabonskou smlouvu, ale vláda se tomu nehodlá postavit. Nevěříme naší vládě, že nás ochrání před migrační krizí a politikou Bruselu. Andrejovi Babišovi jsou milejší dotace pro Agrofert, premiérovi Sobotkovi zase nejvíc záleží na přízni evropských socialistů. Proč má Slovensko odvahu postavit se Bruselu a my ne? Chceme se připojit k Velké Británii a Evropské unii jasně vzkázat, že se musí reformovat.
Česká republika využila institutu referenda jen jedinkrát, v roce 2003 a jednalo se právě o vstup země do unie. Co se podle vás od té doby tak zásadně změnilo a myslíte si, že kdyby vláda rozhodla o konání referenda, hlasovali by dnes občané pro vystoupení z EU?
Nevím, jak by dnes referendum dopadlo, ale jsem si jistý, že počet lidí, kteří neschvalují kroky EU, stále roste. V době, kdy jsme hlasovali o vstupu do unie, panovala všeobecná euforie a eurooptimismus. Být součástí svazku osmadvacítky má samozřejmě své výhody, ale myslím, že lidé začali postupem času vnímat i negativa. To největší se ukázalo v souvislosti se současnou uprchlickou vlnou. Unie se ukazuje jako naprosto neschopná instituce, co se týká ochrany vnějších hranic Schengenu. Je čas podívat se pravdě do očí a říci si, že Evropa není schopna se postarat o takové množství běženců, není schopna jim poskytnout ani důstojné podmínky během řízení o poskytnutí azylu, natož pak důstojné podmínky k žití. Do budoucna to bude plodit pouze frustrace a deziluze u lidí, kteří sem přicházejí často nikoli pouze kvůli válečným hrůzám, ale kvůli západnímu blahobytu.
Chcete tím říci, že by se EU vůbec neměla postarat o uprchlíky, ačkoli nás k tomu, mimo jiné, zavazují Ženevské úmluvy?
Chci tím říci, že máme primárně pomoci rodinám, které prchají před válečnými hrůzami a křesťanům, kteří jsou likvidováni a pronásledováni v některých muslimských zemích. Evropa ale není nafukovací a nemůžeme zodpovědně pomoci všem nebo se snad stát novým „státem“ pro muslimy. Primárně je třeba pomáhat v zemích původu ať už vojensky, nebo humanitárně. Toto současné stěhování národů není řešením, skončí tragédií nebo minimálně přepsáním současné mapy světa.
Neobáváte se, že za tyto názory budete označen za xenofoba?
Bojoval jsem v Afghánistánu, kde jsem přišel o nohu a měl bych možná o mnoho více důvodů, proč nemít islamisty a potažmo všechny muslimy v lásce, než lidé, kteří o nich jen čtou v novinách. Nejsem ale ani xenofob, ani rasista. Snaha bránit suverenitu a bezpečnost státu, nemá s nesnášenlivostí nic společného.

Zpátky k důvodům, proč dnes vláda zamítla referendu o vystoupení z EU. Co na ně říkáte?
Vláda odmítla referendum téměř bez argumentace. Říká pouze, že účast v EU je v koaliční smlouvě. To ale přece nemá s vůlí občanů o setrvání v unii nic společného! Dokonce připouští, že jedním z hlavních důvodů je obava, že by snad občané hlasovali pro vystoupení. Cituji přímo ze stanoviska vládního kabinetu: „Z politického hlediska je rovněž nevhodné zabývat se myšlenkou na vystoupení z Evropské unie v době, kdy je unie pod silným tlakem v důsledku migrační krize a kdy v celé Evropské unii, včetně České republiky, sílí protievropské nálady, které by přijetí předmětného ústavního zákona mohlo dále posílit.“ Je to tedy jen strach z přímé demokracie a z názoru obyvatel České republiky, který, jak vláda správně tuší, není stejný jako jejich.
Vláda dnes zamítla také druhý návrh z pera vaší strany týkající se pro změnu referenda o povinných kvótách na přerozdělení uprchlíků mezi jednotlivé země EU. Podle vlády je návrh protiústavní …
Stanovisko vlády vypadá, jako by ho psala Evropská komise a je výrazem totálního poraženectví a neochoty se o kvótách vůbec bavit. Slovenská vláda se rozhodla, že kvóty respektovat nebude a referendum k tomu nepotřebovala. My chceme dát vládě od občanů jasný mandát, že se má bruselským nesmyslům postavit.Vláda říká, že referendum je protiústavní, protože se má hlasovat o mezinárodním závazku ČR. My, ale na rozdíl od vlády, nepovažujeme kvóty za mezinárodní závazek EU. Kvóty byly schváleny v rozporu s Ústavou ČR, protože nám diktují něco, k čemu nemá EU právo. Proto chceme, a je to i součástí referenda, aby ČR podala žalobu k evropskému soudnímu dvoru. Falešný je i argument, že k vypsání referenda je nutný ústavní zákon. Dle jediného schváleného zákona o referendu, není poradní referendum výkonem státní správy a není tak nutné předkládat ústavní zákon. Náš návrh také úmyslně nespecifikuje technikálie provedení referenda. To je úkolem vlády. Vláda se měla místo kritiky zabývat tím, jak referendum realizovat.