Modré přílby OSN: výměnný obchod a sexuální vykořisťování

Modré přílby OSN: výměnný obchod a sexuální vykořisťování
Autor: Wikipedia|Popisek: Ilustrační foto: Brazilské modré přílby na Haiti
12 / 06 / 2015, 06:00

Příslušníci mírových jednotek OSN místo pomoci ve válkou zasažených oblastech spíše vyměňují zboží za sex. Zjištěno 480 případů sexuálního vykořisťování a zneužívání v letech 2008 až 2013.

Toto zjištění je uvedeno ve zprávě Úřadu vnitřní dozorčí služby (OIOS) z 15. května. Šetřením se zjistilo, že příslušníci mírových jednotek OSN pravidelně vyměňují zboží za sex s lidmi v zemích, kde by měla OSN pomáhat. V jedné třetině obvinění figurovaly dokonce děti, uvedla britská BBC.

Stovky žen na Haiti či v Libérii kvůli hladu, chudobě a vylepšení životní úrovně nabízejí svá těla, a za své služby jsou ženy odměňovány penězi, šperky, parfémy, oblečením, mobilními telefony a dalšími věcmi. 

OSN má v současnosti 125.000 vojáků, policistů a civilistů nasazených v 16 operacích po celém světě.

„Důkazy ze dvou zemí, kde operují mírové jednotky, ukazují, že výměnný sex je docela běžnou praxí, která je na misích často podhodnocována." „Počet rozdaných kondomů spolu s počtem osob, které podstupují dobrovolné poradenství a tajné testy na HIV… naznačuje, že sexuální vztahy mezi pracovníky mírové mise a místní populací jsou běžnou záležitostí,"

V roce 2014 bylo vzneseno 51 obvinění proti členům mírových jednotek souvisejících se sexuálním vykořisťováním a zneužíváním. Vyšetřit tato obvinění je zodpovědností států, které své vojáky a policisty do misí vysílají. OSN přitom už v roce 2003 zakázala výměnný sex u členů mírových jednotek s tím, že tato činnost podkopává důvěryhodnost organizace v oblastech, kde působí.

K největšímu množství případů dochází údajně na misích v Demokratické republice Kongo, v Libérii, na Haiti a v Jižním Súdánu.

Zdroj: denik.cz, businessinsider.com

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace