Je vojenská mise flotily lodí NATO v Egejském moři totální fiasko?

Je vojenská mise flotily lodí NATO v Egejském moři totální fiasko?
Autor fotografie: mc.nato.int|Popisek: Standing NATO Maritime Group 2 expands area of activities
16 / 03 / 2016, 07:45

Jak je tedy možné, že vojenská flotila NATO ani nezpomalila nekontrolovanou migraci mezi Tureckem a Řeckem?

Spojenci posílili námořní misi v Egejském moři proti pašerákům lidí mířících přes Turecko a Řecko do Evropy a mohou operovat i v teritoriálních vodách Řecka a Turecka. Posádky lodí mají vyhledávat a sledovat trasy, kudy pašeráci převážejí do Evropy tisíce uprchlíků. Informace mají předávat agentuře Frontex a řecké i turecké pobřežní stráži. Uprchlíky, kterým pomohou v případě potíží v Egejském moři, mají vracet zpět do Turecka. 

Jak je tedy možné, že vojenská flotila NATO ani nezpomalila nekontrolovanou migraci mezi Tureckem a Řeckem? Pokud se podíváme na čísla, okamžitě vystřízlivíme z původního nadšení, píše německý Focus.

V prvním týdnu po zahájení operace NATO u pobřeží Turecka přišlo na řecké ostrovy 9515 uprchlíků, a to je dokonce o několik osob více než před zahájením akce. Přitom právě na vojenskou operaci spoléhali evropští politici, protože měla snížit počet ilegálních běženců dopravovaných pašeráky na řecké ostrovy. Řecká pobřežní stráž dnes uvedla, že za poslední týden bylo zadrženo sedm osob podezřelých z pašování lidí a zabaveno 11 lodí.

Frontex: "Potrvá měsíce, spíše roky, než zajistíme vnější hranice EU"

Vojenská plavidla měla od začátku minulého týdně operovat na pašeráckých trasách v Egejském moři a německá vlajková loď Bonn měla operovat mezi tureckým pobřežím a řeckým ostrovem Lesbos. Výsledek? Žádná změna, žádné snížení počtu uprchlíků. Na Lesbos za dobu hlídkování NATO připlavalo 5135 lidí, a týden předtím 5117 uprchlíků. Stejná situace je i na dalších řeckých ostrovech.

Centrála NATO odmítla komentovat žádost německé tiskové agentury a pouze uvedla, že hlavním cílem mise NATO je shromažďovat informace o pašování migrantů a hlásit je pobřežní stráži. Ta poté zajistí, aby se lodě s uprchlíky nedostávaly z tureckého pobřeží. 

V kruzích NATO se údajně čeká, že až výsledky summity EU-Turecko na konci týdne pomohou zvýšit šance na úspěch celé vojenské mise v Egejském moři.

Potvrzují  se slova vojenského analytika Jaroslava Štefce, který uvedl:

Nic takového jako "loďstvo Aliance" neexistuje. Jsou jen lodi pod vlajkami konkrétních členských zemí, které mohou podléhat společnému velení v rámci konkrétní operace. Pokud by tedy takovýmto „loďstvem Aliance“ NATO jako organizace skutečně hodlalo do řešení migrační krize vstoupit, mělo by se tak dít na základě žádosti jednoho nebo několika členských státu o uplatnění článku 5. K ničemu takovému však nedošlo, a není ani jasné, jaký mandát vlastně mají lodě, operující ve Středozemním moři. Naznačují to i obstrukce obou států, kterých se operace týká nejvíce, tedy Řecka a Turecka. 

Tisková zpráva velitelství skupiny zde

Tagy článku