Mise za 362 milionů: ČR má poslat vojáky k ruským hranicím. Preventivně

Mise za 362 milionů: ČR má poslat vojáky k ruským hranicím. Preventivně
11 / 07 / 2017, 14:15

Na úterní jednání Poslanecké Sněmovny dorazilo vládní usnesení, jehož cílem má být vyslání vojáků a dalších prostředků Ministerstva obrany do pobaltských států na hranici s Ruskem.

Na pořad posledního zasedání dolní komory před prázdninovou přestávkou dorazilo kontroverzní vládní usnesení. Česká republika by případným schválením poslanců mohla poslat vojáky v rámci „Posílené předsunuté přítomnosti NATO v období od 1. ledna 2018 do 31. ledna 2019 v celkovém počtu do 290 osob,“ stojí v textu dosud neschváleného návrhu usnesení. Působení bez mála tří vojáků a dalších prostředků rezortu Ministerstva obrany je situováno do Litvy, Estonska, Lotyšska a Polska.   

„Samozřejmě, že jsme proti vyslání vojáků k ruským hranicím. Ale bohužel vládní většina, je vládní většina, “ sdělil redakci postoj nejen svůj, ale i celého klubu KSČM poslanec Leo Luzar. "Divíte se Rusům, že brblají, když budou mít německé tanky 600 km od Moskvy? Rusko není hrozba, hrozba je migrace. NATO má kapacity na to, aby zvládlo celou migrační krizi ať už tvorbou hotspotů mimo území EU nebo zakládáním humanitárních center. Efektivnější by bylo, kdybychom poslali naše vojáky do Itálie, která si s přílivem migantů nedokáže poradit," doplnil bezepčnostní expert strany  Stanislav Mackovik. Podle informací redakce budou proti vyslání vojáků do Pobaltí hlasovat rovněž poslanci klubu Úsvit.   

Předpokládá se, že se k odporu přidají i poslanci SPD. Návrh má však doporučující stanovisko Výboru pro obranu, na jehož jednání obhajoval vyslání jednotek náměstek ministra obrany pro řízení sekce obranné politiky a strategie Jakub Fandovský, ale i náčelník generálního štábu Josef Bečvář.  

Předkládací zpráva počítá, že financování navrhovaného působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany bude zabezpečeno z rozpočtové kapitoly Ministerstva obrany. Celkové náklady jsou odhadovány na 288 mil. Kč a na působení minometné čety na 74 mil. Kč. Celkem má tedy mise vyjít na 362 mil. Kč.

Podle Ministerstva obrany je navrhované působení sil a prostředků rezortu Ministerstva obrany v pobaltských státech a Polsku konkrétním příspěvkem České republiky k obraně spojenců na východním křídle Aliance před možnou agresí. "Bude se jednat o silný politický a praktický výraz solidarity a ochoty naplňovat závazek vzájemné obrany," stojí v předkládací zprávě. 

Autor: Jan Blažek

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.