Místopředseda EK Timmermans: "Uprchlíky musíme registrovat" a "Bez Turecka krizi nevyřešíme"

Místopředseda EK Timmermans: &quote;Uprchlíky musíme registrovat&quote; a &quote;Bez Turecka krizi nevyřešíme&quote;
Autor fotografie: Çeşme haber/ FACEBOOK|Popisek: Turecké pláže jsou doslova přecpané uprchlíky, kteří se naloďují na nafukovací čluny.
13 / 11 / 2015, 16:15

Podobné výroky zazněly od místopředsedy Evropské komise Franse Timmermanse při zahájení druhého dne Pražského evropského summitu. A téměř rok poté, co Evropa zápasí s obrovským přílivem migrantů.

Praha 13. listopadu (ČTK) - Uprchlickou krizi Evropská unie nevyřeší bez Turecka, ale ani Turecko uprchlíky nezvládne bez spolupráce s unií. Řekl to místopředseda Evropské komise (EK) Frans Timmermans při zahájení druhého dne Pražského evropského summitu (PES), na němž přes sto zástupců unijních institucí a členských zemí EU probírá od čtvrtka budoucnost unie. Timmermans vyzval také k rychlejší registraci a identifikaci uprchlíků.

"Musíme uprchlíky okamžitě po příchodu registrovat a co nejdříve zjistit, kdo má právo zde žádat o azyl a kdo ne," uvedl Timmermans. Kdo toto právo nemá, musí být podle něj vrácen. Zároveň ale připustil, že toto je velmi obtížné.

"Mnohým uprchlíkům říkají převáděči, aby nekomunikovali, neregistrovali se a šli rovnou do Německa," uvedl nizozemský eurokomisař.

Jako klíčovou při řešení uprchlické krize označil Timmermans spolupráci s Tureckem.

O tom, jak se "snaží turecké orgány zastavit nelegální uprchlíky" jsme psali v našem článku "Turecké pláže plné uprchlíků. Pašeráci mají žně, nepřetržitým transportům nikdo nebrání, proč?" K návrhu kancléřky Merkelové se v říjnu vyjádřil turecký premiér slovy: "Turecko není koncentrační tábor. Nikdo nemůže od Turecka očekávat, že se transformuje do koncentračního tábora, kam umístí všechny uprchlíky." 

Vyzdvihl také jako nutnou humanitární a rozvojovou pomoc Jordánsku a Libanonu, kde je nyní po Turecku nejvíce lidí prchajících před občanskou válkou v Sýrii. Z asi 4,5 milionu Syřanů, kteří utekli ze své země, jich je na dva miliony v Turecku, zhruba 1,5 milionu v Jordánsku a přes milion v Libanonu. Podle Timmermanse je nutné těmto lidem pomoci najít práci, aby neodcházeli do Evropy. Důležité je také, aby děti uprchlíků chodily do školy.

Timmermans opět vyzval k solidaritě s těmi zeměmi, na nichž leží největší břímě s uprchlíky. Apeloval na společné evropské řešení krize. "Mám starost o budoucnost evropského projektu, pokud nebudeme jednat kolektivně," přiznal Timmermans. Dodal, že rok 2004, kdy se EU rozšířila o deset zemí střední a východní Evropy včetně ČR, byl pro něj vrcholem jeho profesního života.

Dvoudenní Pražský evropský summit, který dnes končí, se bude zabývat ještě situací na Ukrajině, bojem proti Islámskému státu či restartováním vstupního procesu balkánských zemí do EU. Rozšiřování unie o tyto země je též tématem dnešního zasedání ministrů zahraničí V4, balkánských zemí a Británie, na němž má být mimo jiné založen Západobalkánský fond. Iniciovala ho ČR jako předsednická země V4 a sídlo má mít v albánské Tiraně.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.