Mluvčí kancléřky Merkelové: Německá politika „otevřených dveří“ nesouvisí s nárůstem útoků v Bavorsku

Mluvčí kancléřky Merkelové: Německá politika „otevřených dveří“ nesouvisí s nárůstem útoků v Bavorsku
Autor fotografie: Screenshot YouTube
26 / 07 / 2016, 06:45

Prohlásil v pondělí ráno tiskový mluvčí německé kancléřky Merkelové Stephan Mayer.

V rozhovoru pro BBC nicméně přiznal, že "je v německé migrační politice stále ještě „mnoho prostoru pro zlepšení". Zdroj: parlamentnilisty.cz

"V posledním týdnu jsme zaznamenali tři otřesné incidenty, mezi jednotlivými útoky je však třeba vidět rozdíly. Ten strašný útok, který se minulý pátek odehrál v Mnichově, neměl absolutně vůbec nic společného s německou uprchlickou politikou. Jednalo se o osmnáctiletého chlapce z Mnichova, jehož rodiče také žijí v Mnichově,“ uvedl Meyer a pokračoval:

„Mnoho informací naznačuje tomu, že Syřan, který včera zaútočil v Ansbachu, byl islamista. Je známé, že již v minulosti porušil zákon. Jeho žádost o azyl byla zamítnuta. Bohužel jej ovšem nebylo možné odeslat zpět do Sýrie. Chybu ovšem nevidím v naší migrační politice,“ uvedl a zdůraznil, že stojí za německou migrační politikou.

„Byli jsme otevřeni syrským uprchlíkům. V Sýrii se dějí skutečně příšerné věci, je to největší humanitární katastrofa. Z toho nelze vinit Angelu Merkelovou ani její migrační politiku. Máme důvodné podezření, že se mezi uprchlíky vyskytují bojovníci z Islámského státu. Samozřejmě, že ti migranti, jejichž žádost o azyl je zamítnuta, musí být odesláni zpět. Musíme důkladně zkontrolovat každého, kdo překročí rakousko-německé hranice. Musíme je registrovat. Práce našich úřadů se musí zlepšit,“ dodal mluvčí Merkelové.

Syrská národní rada (SNC) v tiskovém prohlášení zaslaném agentuře DPA oznámila, že se cítí smutně a zahanbeně poté, co se syrští žadatelé o azyl v Německu dopustili v neděli dvou útoků. V Reutlingenu zabil muž nožem svou známou a zranil pět dalších lidí. V Ansbachu odpálil útočník výbušninu ve svém batohu a zranil 12 lidí, sám při explozi zemřel.

Syrská exilová opozice v Německu vyjádřila včera stud nad útoky, které v neděli spáchali v Německu Syřané.

Organizace doufá, že incidenty nezmění německou vstřícnost k žadatelům o azyl. Uprchlíci oslovení agenturou DPA se ale obávají, že se od nich Němci budou nyní distancovat.

SNC vyjádřila přesvědčení, že násilnosti, k nimž v neděli došlo, neobrátí Němce proti žadatelům o azyl. Organizace také poděkovala Berlínu za jeho vstřícnou politiku vůči Syřanům, kteří prchají před občanskou válkou.

Obyvatelé ubytoven pro běžence ale podle DPA mají obavy, že se postoj většinové německé společnosti k nim zhorší. Jednadvacetiletý Ramí S. žijící v Aschaffenburgu uvedl, že už teď má s Němci málo kontaktů a že nynější útoky situaci nezlepší.

Pětadvacetiletý Sarí, který utekl před občanskou válkou z Halabu, se obává, že se německá společnost bude od uprchlíků čím dál více distancovat kvůli obavám, že mezi nimi mohou být další teroristé. "Mnozí se už nyní drží dál od muslimů," řekl.

Tagy článku