Mluvčí kancléřky Merkelové: Německá politika „otevřených dveří“ nesouvisí s nárůstem útoků v Bavorsku

Mluvčí kancléřky Merkelové: Německá politika „otevřených dveří“ nesouvisí s nárůstem útoků v Bavorsku
Autor: Screenshot YouTube
26 / 07 / 2016, 06:45

Prohlásil v pondělí ráno tiskový mluvčí německé kancléřky Merkelové Stephan Mayer.

V rozhovoru pro BBC nicméně přiznal, že "je v německé migrační politice stále ještě „mnoho prostoru pro zlepšení". Zdroj: parlamentnilisty.cz

"V posledním týdnu jsme zaznamenali tři otřesné incidenty, mezi jednotlivými útoky je však třeba vidět rozdíly. Ten strašný útok, který se minulý pátek odehrál v Mnichově, neměl absolutně vůbec nic společného s německou uprchlickou politikou. Jednalo se o osmnáctiletého chlapce z Mnichova, jehož rodiče také žijí v Mnichově,“ uvedl Meyer a pokračoval:

„Mnoho informací naznačuje tomu, že Syřan, který včera zaútočil v Ansbachu, byl islamista. Je známé, že již v minulosti porušil zákon. Jeho žádost o azyl byla zamítnuta. Bohužel jej ovšem nebylo možné odeslat zpět do Sýrie. Chybu ovšem nevidím v naší migrační politice,“ uvedl a zdůraznil, že stojí za německou migrační politikou.

„Byli jsme otevřeni syrským uprchlíkům. V Sýrii se dějí skutečně příšerné věci, je to největší humanitární katastrofa. Z toho nelze vinit Angelu Merkelovou ani její migrační politiku. Máme důvodné podezření, že se mezi uprchlíky vyskytují bojovníci z Islámského státu. Samozřejmě, že ti migranti, jejichž žádost o azyl je zamítnuta, musí být odesláni zpět. Musíme důkladně zkontrolovat každého, kdo překročí rakousko-německé hranice. Musíme je registrovat. Práce našich úřadů se musí zlepšit,“ dodal mluvčí Merkelové.

Syrská národní rada (SNC) v tiskovém prohlášení zaslaném agentuře DPA oznámila, že se cítí smutně a zahanbeně poté, co se syrští žadatelé o azyl v Německu dopustili v neděli dvou útoků. V Reutlingenu zabil muž nožem svou známou a zranil pět dalších lidí. V Ansbachu odpálil útočník výbušninu ve svém batohu a zranil 12 lidí, sám při explozi zemřel.

Syrská exilová opozice v Německu vyjádřila včera stud nad útoky, které v neděli spáchali v Německu Syřané.

Organizace doufá, že incidenty nezmění německou vstřícnost k žadatelům o azyl. Uprchlíci oslovení agenturou DPA se ale obávají, že se od nich Němci budou nyní distancovat.

SNC vyjádřila přesvědčení, že násilnosti, k nimž v neděli došlo, neobrátí Němce proti žadatelům o azyl. Organizace také poděkovala Berlínu za jeho vstřícnou politiku vůči Syřanům, kteří prchají před občanskou válkou.

Obyvatelé ubytoven pro běžence ale podle DPA mají obavy, že se postoj většinové německé společnosti k nim zhorší. Jednadvacetiletý Ramí S. žijící v Aschaffenburgu uvedl, že už teď má s Němci málo kontaktů a že nynější útoky situaci nezlepší.

Pětadvacetiletý Sarí, který utekl před občanskou válkou z Halabu, se obává, že se německá společnost bude od uprchlíků čím dál více distancovat kvůli obavám, že mezi nimi mohou být další teroristé. "Mnozí se už nyní drží dál od muslimů," řekl.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace