Mnichovský masakr nebyl teroristický útok. Neexistuje spojitost s islámisty

Mnichovský masakr nebyl teroristický útok. Neexistuje spojitost s islámisty
Autor fotografie: Nukes4Tots / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported|Popisek: Glock 17C
23 / 07 / 2016, 13:15

Policejní ředitel: Útok byl "klasickým činem rozzuřeného střelce", který nejednal z politických pohnutek.

Mnichov (ČTK) - Útok, při němž v pátek v Mnichově střelec zabil devět lidí a pak sám sebe, neměl politický motiv a nešlo o teroristický čin. Na tiskové konferenci to dnes řekl mnichovský policejní ředitel Hubertus Andrä. Podle něj z dosavadního vyšetřování ani nevyplývá, že měl útočník napojení na uprchlíky nebo radikály z takzvaného Islámského státu (IS).

"Není zde absolutně žádná spojitost s Islámským státem," řekl Andrä. Mnichovský prokurátor Thomas Steinkraus-Koch poznamenal, že střelec "trpěl určitým druhem deprese". "Jde o nemoc, o formu deprese," sdělil k dotazu, zda se útočník léčil na psychiatrii, jak o tom před tiskovou konferencí informovala některé německá média.

Mnichovský starosta Dieter Reiter vyhlásil na dnešek v Mnichově den smutku za oběti a vyjádřil "šok nad tím hrozným činem" a soustrast rodinám a přátelům obětí.

Podle původních informací měl 18letý útočník Ali David Sonboly dvojí občanství - německé a íránské. Andrä dnes řekl, že se muž narodil a vyrostl v Mnichově. Jeho rodiče přišli do Německa v 90. letech, otec je Íráčan a ve vlasti dělal taxikáře. Matka pracovala velkém obchodním řetězci, mladík má ještě mladšího bratra. Zdroj: origo.hu

Střílel z pistole 9 mm Glock, z níž vypálil asi 300 střel a podle prokuratury neměl licenci na vlastnictví zbraně, sériové číslo na pistoli bylo vyškrábáno. Většina jeho obětí byli mladí lidé. Třem obětem bylo 14 let, dvěma bylo 15 let, jedné bylo 17 a další 19 let. Byli zabiti i 20letý a 45letý muž Tři z obětí byly ženy.

 

 

Tagy článku