Množství neintegrovaných uprchlíků je velké riziko, říká bývalý vysoký diplomat Tomáš Pojar
foto: Flickr.com/migranti
Bývalý ministr zahraničí a současný prorektor CEVRO Institutu Tomáš Pojar se domnívá, že uprchlíci zejména z Blízkého východu jsou velkým bezpečnostním rizikem pro Evropu. Řekl to v rozhovoru pro DVTV.
Pojar v interview uvedl, že německé bezpečnostní složky selhaly, protože dopustily, že se stal teroristický útok v Berlíně. Pokud měly v hledáčku podezřelého, kterého následně pustily, je to podle Pojara nepochopitelné selhání. Je tak nutné posilovat bezpečnostní složky především personálně a technologicky, aby se teroristické útoky pokud možno minimalizovaly.
Podle bývalého diplomata by Česká republika takový problém neměla, i když připouští, že seznam hledaných ,,velkých ryb" je o poznání tenčí než ten německý či francouzský. Pojar se domnívá, že i když dochází v současné době k mnoha teroristickým činům než v minulých letech, pořád je Evropa nejbezpečnějším místem. Proto také není podle jeho názoru nutné ukrajovat míru svobod jednotlivce, jak po tom některé strany či jednotlivci volají.
Je naopak naopak vložit peněžní prostředky k zajištění bezpečnosti. Pokud ovšem nebude v Evropě bezpečí, nebude logicky ani svoboda. Pojar také uvedl, že není nutné, aby se u nás zpřísňoval vzhledem k probíhající migrační vlně azylový zákon, který je podle něho dostačující.
Zdroj: video.aktualne.cz
Tagy