Mobilní telefon bývalé britské premiérky Trussové měl být hacknut Putinovými špiony. Získali přísně tajné zprávy

Mobilní telefon bývalé britské premiérky Trussové měl být hacknut Putinovými špiony. Získali přísně tajné zprávy
Autor fotografie: www.gov.uk/government/speeches/prime-minister-liz-trusss-statement-6-september-2022, Open Government Licence v3.0|Popisek: Liz Trussová
30 / 10 / 2022, 09:30

Mobilní telefon nyní již bývalé britské premiérky Liz Trussové byl hacknut zřejmě ruskými agenty během souboje o křeslo konzervativců (toryů) v pozdním létě tohoto roku, informoval deník The Independent a další britské listy. Ve stranickém klání zvítězila právě Trussová a Rishi Sunak, který je nyní předsedou vlády, tenkrát s Trussovou prohrál.

Velká Británie má zřejmě novou kauzu, která sahá vysoko. Mobilní telefon Liz Trussové, britské premiérky, která po rezignovala na svou funkci po pouhých 6 týdnech, byl podle deníku The Independent a dalších britských médií hacknut zřejmě ruskými agenty během souboje o post předsedy Konzervativní strany, v němž zvítězila právě Trussová nad nynějším premiérem Sunakem. V té době byla Trussová v pozici ministryně zahraničí.

Hackeři se měli dostat k citlivým informacím včetně debat Trussové a jejích zahraničních protějšků o válce na Ukrajině a také dodávek zbraní zemi, která se brání od 24. února ruskému agresorovi. Zachytit měli rovněž soukromé hovory jako například s jedním ze spojenců Trussové Kwasi Kwartengem. Otázkou je, do jaké míry jsou informace použitelné v praxi a na druhé straně zneužitelné proti Velké Británii na mezinárodním poli.

Jak informuje The Independent, mobilní telefon byl uložen do zapečetěného sejfu na tajné vládní místo a bude experty pečlivě zkoumán.

Opozici požaduje neprodleně vyšetřit skutečnost, zda byl mobilní telefon Trussové skutečně hacknut toto léto, a pokud ano, jak je možné, že kauza byla v podstatě tutlána před veřejností.

Na vině má být bývalý předseda vlády Boris Johnson, který proslul řadou skandálů, a možná si ,,přičte" ještě jeden, když už nevykonává funkci premiéra. List The Independent uvedl, že právě Johnson byl informován o hacknutí mobilního telefonu Trussové a údajně v součinnosti s vládním tajemníkem Simonem Casem se dohodl na tom, že tato informace ven nepůjde.

Mluvčí Liberálních demokratů pro zahraniční záležitosti Layla Moranová volá po okamžitém vyšetření incidentu, aby se veřejnost dozvěděla pravdu, a závažné také je, aby byla zodpovězena otázka, zda bylo záměrně nařízeno, aby se lidé nic nedozvěděli. ,,Pokud se ukáže, že informace o hacknutí mobilního telefonu Trussové byla úmyslně veřejnosti zamlčena, aby nebyla její kandidatura poškozena (na šéfku konzervativců), tak je to neodpustitelné," prohlásila Moranová.

Další kauza tak zaměstnává britskou politickou scénu. Uvidíme, jaké dopady bude mít v již tak zjitřené době a jak se k ní postaví nový mladý premiér za konzervativce Rishi Sunak.

Zdroj: The Independent, Reuters, Daily Mail


Tagy článku