Moderní David aneb test sportovního praku

Moderní David aneb test sportovního praku
22 / 09 / 2018, 17:00

Moderní lovecké a sportovní praky se nyní stávají hitem. Měl jsem to štěstí, že se mi dostal do rukou prak od Jana Nowaka, českého výrobce speciálních praků pro přesnou střelbu. Možnosti přesného míření a vysokého výkonu praků díky moderním materiálům, posouvají tuto klukovskou hračku do zcela jiných rovin.

Jako asi každý jsem z počátku prak považoval spíše za zdroj zábavy a rekreační střelby. Opak byl pravdou. Doby, kdy prak sloužil pouze jako hračka a jeho výkon byl vhodný zejména na střelbu skobiček, hliněných kuliček atp., je ta tam. Dnešní moderní praky dosahují zcela nové dimenze přesné a výkonné střelby, jak jsem měl možnost vyzkoušet „na vlastní kůži“.

Sám výrobce, tyto praky nazývá „praky třetí generace“:

„Na první pohled může tvar těchto praků působit nezvykle, ale má podstatný význam. U klasických praků (první generace) které byly vždy ve tvaru písmene Y, jsou gumy vedeny shora přes ramena praku. Díky tomuto uchycení letí kulička od počátku v přirozené křivce, která se se vzdáleností zvětšuje. Na těchto pracích nebyl žádný konkrétní bod k míření (žádný, který by byl univerzální na všechny vzdálenosti od cíle). Praky s označení TTF mají díky tvaru ramen uchyceny gumy přímo proti sobě. Tento způsob uchycení umožňuje přesné míření díky žlábku v rameni praku, který se při nátahu vyrýsuje pod plochou latexovou gumou, a slouží doslova jako muška. Významný vliv na přesnost střely má také uchycení gumy velmi blízko ruce, která prak drží. Díky tomuto stylu je vyvíjena minimální páka na přední ruku při nátahu gum. Z toho plyne lepší přesnost střelby a minimalizace silového aspektu nátahu.“

Po prvním testu velmi malého a nenápadně působícího praku jsem měl možnost poznat tyto detaily v akci, díky nimž se prak jako celek, skutečně posouvá do zcela jiné třídy. Prak se stále skládá z rámu a gumy a v tomto ohledu se nic nezměnilo už od dob „skobičáků“ ze základní školy. Tvar těla praku a způsob uchycení gum proti sobě (TTF) však slouží k horizontálnímu držení praku (ruka s prakem je otočena hřbetem k nebi). Tedy zcela jinému přístupu k míření, než tomu je u klasických praků z našich klukovských let (kladivový úchop). Tam byla pouze jediná možnost, a to instinktivní střelba. Velmi jednoduchý systém, který se dá snadno naučit, kdy se míří přes žlábek v rameni praku (muška) a zadní ruka reguluje výšku dopadu střely, tak poskytuje snadný způsob, jak se ve střelbě s prakem velmi rychle zdokonalit.

Další kapitolou je guma praku. To co jsem znal z klasiky, nebo komerčních praků, byly obvykle šedé letecké gumy. U komerčních praků s opěrkou jsem se setkal s tuhými trubičkovými gumami, které se musely ošetřovat olejem. U praků Jana Nowaka je však místo pryžové gumy použitý latexový pás. Při prvním nátahu jsem neměl pocit, že by šlo o nějak zvlášť výkonný prak. To byl však jen můj mylný dojem, protože síla latexu spočívá především v jeho vysoké pružnosti. Není tedy třeba překonávat odpor tuhé, předimenzované gumy pro to, aby byl prak dostatečně výkonný. „Latex se natáhne na více než 6 násobek své délky v klidu, o to rychleji se pak smrští při výstřelu“, vysvětluje na svém webu Honza Nowak. Přesto, že se pocitově nenadřete (guma neklade vysoký odpor v nátahu), je tak latexová guma velmi výkonná. To má zásadní vliv nejen na samotný dostřel, ale i na penetraci střely do materiálu.

Po prvních několika zkušebních ranách jsem byl schopen s tímto prakem bez problému trefovat kmen stromu na 15 až 20 metrů (vertikální linie). Asi po hodině střelby jsem byl schopen trefit na 15 metrů plechovku od piva, nebo krabičku od cigaret. Což mě skutečně nadchlo, protože bez předchozí praxe jsem očekával, že přesnost bude to poslední k čemu se tak rychle propracuji. Systém míření je geniální ve svojí jednoduchosti už i proto, že je neměnný pro všechny vzdálenosti od cíle (zadní ruka držící nataženou gumu jen reguluje výšku dopadu střely).

Výrobce na tyto praky nabízí několik rozměrů latexových gum, a to jak jednovrstvých (jeden pás latexu) tak i dvou nebo více vrstvých. Rozměrem gum a počtem vrstev tak lze výkon praku ještě dále dimenzovat. Tím se dostáváme k výkonu praku samotnému. Standardní praky (letecká guma atp.) dosahují rychlosti střely v rozmezí 50 m/s až do nějakých 75-77 m/s. „Rychlost střely u praku s latexovou gumou je od 90 do 130 m/s podle rozměru a vrstev gum, případně délky nátahu“ popisuje Jan Nowak, o čemž svědčí i jeho testy a videa. „Nejvýkonnější prak dělal zatím 110 J energie střely. Ale to je už extrémní experiment, ne pro běžnou střelbu. Standardní gumy dělají od 20 do 35 joulů.“, vysvětluje výrobce.

Při testu jsem použil jednovrstvé gumy, které výrobce doporučuje pro prvotní zdokonalování techniky střelby. I přesto je energie střely překvapivá a kulička v letu není pouhým okem téměř vidět. Dostřel a síla tak malého praku se jeví až neuvěřitelné. Plech silný 2 mm neodolal ocelové kuličce ani na 20 metrů.

Rád testuji funkční věci, které jsou něčím inovativní a zároveň dostupné všem. Navíc jde o ryze český výrobek, což je v dnešní době také důležitá deviza. Toto byl jeden z testů, ze kterých jsem nadšený a moderní praky od Honzy mohu jen doporučit. Ale pozor, není to hračka.

Prak na test byl zapůjčen u Jan Nowak, www.hunting-catapults.cz

 

Tagy článku

-->