Moderní prak: zbraň pro občanskou válku nebo třeba rybolov

Moderní prak: zbraň pro občanskou válku nebo třeba rybolov
Popisek: Moderní prak
10 / 02 / 2018, 10:00

Prak není klasická zbraň, se kterou byste se setkali na bitevním poli. Existují však situace, kdy tato nenápadná zbraň poskytuje specifické výhody.

Občanská válka

Stejně jako vrhání kamenů, zápalných lahví a jiných předmětů, s cílem zranit nebo udržovat odstup v určitém teritoriu, byl i prak v mnoha konfliktech použit jako efektivní nástroj. I když u praku nemůžeme hovořit ve spojitosti s rychlým tasením a připravenosti k okamžité střelbě, jsou právě konflikty na se znaky občanské války přesně tím prostředím, kde byl v minulosti prak využit jako zbraň.

Psali jsme: Má legendární nůž kukri tvar podle zbraně jízdy Alexandra Velikého?

V zemích jako je Palestina, Izrael nebo Ukrajina byl prak v mnoha konfliktech použit právě jako zbraň proti ozbrojeným složkám. Prak dokáže s dostatečnou energií zranit i na vzdálenosti nad 80-100 v závislosti na střelivu. Možnost improvizace a použití alternativního střeliva, které lze najít kdekoliv na ulici, mu tak dává možnosti zbraně využívané demonstranty.

Díky tomu, že tělo praku nemusí být vyrobeno z kovových částí, se mnohdy praky objevily i na řízených demonstracích, při nichž byli účastníci kontrolováni detektory kovů na přítomnost zbraní a jiných nebezpečných předmětů.

Přesto, že se nejedná o jednoznačně smrtelnou zbraň, tak schopnost zranit a vyřadit protivníka z boje, prak dokonale splňuje.

Psali jsme: Prak - nástroj přežití i pro 21. století

Rybolov prakem?

V souvislosti s bojem o přežití se jeví přesná střelba z praku jako dovednost, která poskytuje mnohé výhody. Tichá střelba, nenáročnost na údržbu, možnosti improvizace střeliva atd., posunuje prak na přední příčky nástrojů nebo zbraní, které mají v otázce přežití jednotlivce vysoký význam.

Rybolov prakem

Prak ale nemusí být využit pouze pro lov menších obratlovců, ptáků či hlodavců, jak je tomu nejčastěji. S několika drobnými modifikacemi, lze prakem lovit například ryby. V Asii je v současnosti velmi častý lov ryb prakem, ze kterého se vystřelují kovové šipky. Šipka o délce cca 12-15 cm s výrazným zpětným háčkem u hrotu, se vystřeluje s klasického praku.

Lov prakem

Zpětný háček slouží jako záchyt gumy praku, která je místo klasického koženého lůžka opatřena pouze kouskem pevné šňůry. Kovová šipka uvázaná na rybářský vlasec tak slouží jako malá harpuna, s níž lze lovit ryby skrývající se i několik desítek centimetrů pod hladinou. Takto lze velmi efektivně použít prak i pro rybolov v místech, kde se ryby pohybují u hladiny.

Psali jsme: Dnes nemalujeme trofeje na zeď jeskyně, ale dáváme je na Facebook, říká ,,lovkyně z Litoměřic"

Velká hra

Další zajímavou alternativou, je takzvaný slingbow. V překladu jde o „prako-luk“, neboli prak, z něhož lze vystřelovat klasické dlouhé šípy. Dnes už existují i specializované skupiny lovců (zejména USA), které pro lov zvěře používají výhradně slingbow. Loví takto vysokou i černou zvěř s dostatečnou efektivitou. Díky možnosti dimenzovat sílu praku použitím různých typů gum, je slingbow srovnatelný s výkonem luku. Nátahový odpor gum se zde pohybuje kolem 30 LBS, a jde tedy o efektivní zbraň na úrovní slabšího luku. S takovýmto výkonem se lze na vzdálenosti do 25 metrů efektivně trefovat a ulovit i větší zvěř, v případě nutnosti.

Podobně jako u verze pro rybolov lze i zde snadnou modifikací klasického praku zaměnit gumy pro vystřelování šípů. Z běžného výkonného praku se tak stává efektivní, víceúčelová zbraň vhodná právě pro trénink technik přežití.

Prak jako součást výbavy pro přežití

Přesto, že shora popsané použití praku nekoresponduje s právním řádem mnoha evropských zemí (včetně ČR), pro účely tréninku techniky přežití, by měly dovednosti a znalosti použití praku patřit k širším základům.

Prak

Každý nástroj, který má více způsobů využití a je svým charakterem univerzální, je pro přežití výhodný a účelný. Právě omezené hmotnostní limity zátěže, kterou je jedinec schopen dlouhodobě nosit, omezují jeho vybavení na nutné minimum. Malá zbraň, kterou lze použít v mnoha situacích a s jednoduchými modifikacemi, bez nutnosti nesení velké zásoby střeliva, poskytuje využití pro mnoho situací.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Historie - vnímáme dějiny v souvislostech a nadhledem. Sledujte nejdůležitější okamžiky historie. S námi víte více

Autor: Jan NowakFacebook

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace