Moderní prak vs. tradiční: Test vyzněl poměrně jasně

Moderní prak vs. tradiční: Test vyzněl poměrně jasně
Autor fotografie: Rawle C. Jackman / Flickr|Popisek: Prak
16 / 11 / 2023, 15:00

Provedli jsme redakční test tradičního a moderního praku. Prak z vašeho dětství proti moderní technologii. Dvě měřené základní veličiny dvou kategorií praků.

Pro test jsme vybrali klasický prak ve tvaru Y z přírodního materiálu, v nejjednodušší verzi, kterou lze vyrobit jen za pomocí nože (pilky) a upevněním gumy. Tvarově vhodná větev stromu se uřízne a zhotoví se žlábky pro uchycení gumy na konci obou ramen praku (vidličky). Tradiční letecká guma 5x5 mm se upevní k tělu praku uvázáním latexovými proužky. Tento prak je zástupcem nejjednoduššího klasického praku, který v našem prostředí známe, a lze jej snadno vyrobit bez dalších nástrojů a pomůcek.

Druhým prakem, který jsme zvolili, je moderní prak se systémem míření TTF. Prak je z odolného polyethylenu, materiálu, který je lehký, houževnatý a téměř nezničitelný. Tělo praku je tvarováno podle přirozeného tvaru lidské ruky, a guma je k němu uchycena pomocí klipů na imbusový klíč. Systém míření přes žlábek praku (TTF) funguje podobně jako muška a hledí u zbraně. Prak je osazený plochou latexovou gumou o vysoké pružnosti.

Test „výkonu“

Výstupní fyzikální hodnoty měření testu, s použitím ocelových kuliček o průměru 12 mm :

Klasický prak Y                        Moderní prak TTF

Odpor nátahu gumy v kg :                        10,62 kg                                       5,16 kg

Rychlost střely m/s:                                     53 m/s                                         79 m/s

Energie střely (joule)                                   9,69 J                                           21,53 J

Výsledek testu přesnosti, 10 m vzdálenost. Vlevo TTF prak, vpravo klasický prak Y

Test přesnosti

Test přesnosti střelby, nástřel 5 ran, na vzdálenost 10 m. Terč umístěn ve výšce 140 cm od země. 5 ran na papírový terč o maximálním průměru kruhů 15 cm (standardní mezinárodní terč pro střelbu prakem). Test provedl zkušený střelec se zkušenostmi ze sportovní střelby prakem.

Závěr

Ač mnoho z nás zažilo s klasickým prakem hodně dobrých zásahů a zábavy, náš test nás přesvědčil, že moderní materiály a metody snadno překonají i klasiku. Moderní prak je tak z tohoto hlediska mnohem výkonnější a přesnější, a to nejen díky systému míření TTF, ale také výrazně nižšímu odporu nátahu gumy. Ten totiž snižuje fyzickou námahu a umožňuje přesnější míření.


Zdroj: Simpleshot academy

 

 

 

 

Tagy článku