Modernizovaný Grad od EXCALIBUR ARMY: RM 70 Vampir

Modernizovaný Grad od EXCALIBUR ARMY: RM 70 Vampir
Autor fotografie: Excalibur Army|Popisek: Vampir
04 / 05 / 2016, 18:00

Páteří pozemních raketových jednotek československé i české armády a mnoha dalších byl po dlouhá léta osvědčený raketomet RM 70 Grad. Nárokům moderního bojiště už dnes nemůže vyhovět, ale stále nabízí potenciál účinného dělostřeleckého systému.

V EXCALIBUR ARMY, která je součástí holdingu CZECHOSLOVAK GROUP, nově vznikl jeho pokračovatel pojmenovaný RM 70 Vampir. Mnohé armády v předchozích letech vyřadily staré raketové nosiče, ovšem konflikty z poslední doby ukazují, že jde stále o účinné prostředky palebné podpory. A EXCALIBUR ARMY proto chce prostřednictvím vampiru nabídnout potenciálním zájemcům moderní systém s vysokým bojovým výkonem za velmi příznivou cenu.

Původní raketomet RM 70 byl instalován na podvozku Tatra T-813, Vampir ovšem využívá zcela novou platformu Tatra T-815-7. Ta je vybavena pancéřovanou kabinou, jež zajišťuje i ochranu proti biologickým a chemickým zbraním a umožňuje též instalaci přídavné balistické ochrany. K pohonu slouží osmiválec Tatra T3C o výkonu 270 kW, jeho sílu na kola přenáší tatrovácká převodovka typu 10TS 210N se systémem poloautomatického řazení Tatra Norgren a přídavnou převodovkou Tatra 2.30TRS. Dojezd vampiru činí kolem jednoho tisíce kilometrů, přičemž na silnici vyvine rychlost až 90 km/h.

Stavba prvního prototypu začala v únoru 2015 a úspěšné střelecké zkoušky vampir absolvoval v říjnu téhož roku. Nyní jsou vyrobeny dvě kompletní baterie raketometů včetně dvou velitelských vozů baterie a jednoho vozu velitele praporu. Vozidla jsou vzájemně propojena moderním systémem řízení palby a součástí vybavení každé baterie je též předsunutého dělostřeleckého pozorovatele FO (Forward Observer).

Zdroj: Excalibur Army

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace