Modrá planeta anebo sud s prachem? Barack Obama pod palbou kritiky!

Modrá planeta anebo sud s prachem? Barack Obama pod palbou kritiky!
27 / 08 / 2014, 03:14

 TÝDEN VE SVĚTĚ

 Islamisté z hnutí Islámský stát podnikají ofenzivu nejen v Iráku, ale i v Sýrii, kde se jim daří kontrolovat stále větší území. Islámští extrémisté úspěšně útočí v Libyi, kde se jim zřejmě podařilo získat kontrolu nad hlavním městem.

Extrémisté z hnutí Al-Káida zvyšují své bojové aktivity v Afganistanu. Ofenzivu den po dni střídavě hlásí ukrajinská armáda i separatisté. Obě strany podle svých slov vítězí. Napětí v pásmu Gazy způsobené ofenzivou Izraelské armády dosahuje vrcholu. Počet civilních obětí děsí svět.

Vražda amerického novináře téměř v přímém přenosu vyvolává téměř podobné emoce jako útok na newyorská dvojčata onoho černého jedenáctého září. Stejně tak děsí svět šíření viru Eboly v afrických státech, které nejsou schopné čelit epidemii, a hrozí možnost jejího rozšíření na další kontinenty. Nepokoje v americkém Fergusonu signalizují, že Spojené státy selhaly ve snaze potlačit rasové předsudky jednotlivých skupin obyvatelstva a zajistit spravedlnost pro všechny bez rozdílu barvy pleti.

Obavy z návratu ekonomické krize a ztráty konkurenceschopnosti obcházejí Evropou. Aktuálně krize propukla ve Francii, kde si ministři vlády vzbouřili proti „spořícímu rozpočtu“ vnucenému, podle jejich vyjádření, Francii Německem. Ve Velké Británii s obavami sledují přípravy referenda o odtržení Skotska, které by oslabilo vliv Britského impéria. Sílí i podezření, že Německo neboli Evropská unie hodí nakonec Ukrajinu přes palubu ve jménu uklidnění konfliktu s Ruskem.

Nervozita a strach z toho, kam se řítí tento svět zdvihá ve Spojených státech vlnu kritiky politiky prezidenta Obamy. Couvá prý od řešení světových problémů, které přímo ohrožují bezpečnost USA. Terčem kritiky se stává stažení vojsk z Iráku, omezování vojenské přítomnosti v Afganistanu, zavírání očí před situací v Sýrii, pro jejíž řešení nepodnikly Spojené státy žádnou přímou akci i před vměšováním Ruska do vnitřních záležitostí Ukrajiny, na které se Spojené státy odhodlaly reagovat pouze přijetím omezených ekonomických sankcí. Hrozba další vlny terorizmu, která bude ohrožovat Spojené státy i další demokratické země světa se tak podle Obamových kritiků za jeho vlády nesnižuje, ale naopak zvyšuje. Za ignorování narůstajících hrozeb terorismu, na které Spojené státy nenašly účinnou odpověď v budoucnosti zaplatíme, varují Obamovi političtí konkurenti. A to že prezident Obama odjel na dovolenou, místo aby se osobně angažoval při uklidnění situace ve Fergusonu, jen přilévá olej do ohně.

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.