Mohamed Abrini - ozbrojený a nebezpečný atentátník na útěku

Mohamed Abrini - ozbrojený a nebezpečný atentátník na útěku
Autor fotografie: www.police.be|Popisek: Mohamed ABRINI
25 / 11 / 2015, 08:00

Belgická policie vydala mezinárodní zatykač na dalšího teroristu z Paříže.

Brusel 24. listopadu (ČTK) - Belgická justice dnes v rámci vyšetřování atentátů v Paříži vydala mezinárodní zatykač na 30letého Mohameda Abriniho, který podle vyšetřovatelů řídil 11. listopadu auto, které dva dny poté bylo použito k pařížským útokům. Jel přitom s podezřelým a již hledaným Salahem Abdeslamem. Sdělila to belgická prokuratura.

Mohameda Abriniho zaznamenala bezpečnostní kamera, jak 11. listopadu krátce před 19:00 SEČ sedí v autě Clio s Abdeslamem u čerpací stanice v obci Ressons na severu Francie. Podle policejní výzvy jde o "nebezpečného a pravděpodobně ozbrojeného" muže. Policie také vyzývá občany, aby se ho nesnažili zadržet, ale pouze informovali policii. Aktivně po něm již pátrají belgické a francouzské policejní složky.

//www.police.be/

Belgická justice také oznámila, že jednoho ze zatčených mužů dnes obvinila z "teroristických vražd". Jedná se o pátou osobu, na kterou byla v Belgii uvalena vyšetřovací vazba od zahájení policejních operací v zemi po pařížských atentátech z 13. listopadu. Totožnost obviněného prokuratura neupřesnila.

V Bruselu nadále platí nejvyšší stupeň pohotovosti, který byl v sobotu vyhlášen kvůli bezprostřední hrozbě teroristického útoku. V metropoli se dnes posilují policejní oddíly s cílem zajistit bezpečnost v metru a školách, které mají ve středu tento týden poprvé otevřít.

Francouzská policie podnikla od pařížských teroristických útoků z 13. listopadu 1233 zátahů, které vedly k zadržení 165 osob a zabavení 230 zbraní. Oznámil to dnes podle agentury AFP francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Téměř polovinu zbraní tvoří "dlouhé střelné zbraně a vojenské zbraně", upozornil ministr, podle kterého představují dosavadní výsledky činnosti francouzskýchbezpečnostních složek důkaz o efektivnosti prováděných operací.

Ty se vedou soustavně od vyhlášení výjimečného stavu v zemi prezidentem Françoisem Hollandem 14. listopadu po masakru, který si vyžádal 130 mrtvých. Parlament pak prodloužil výjimečný stav do konce února 2016.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.