Mohamed Abrini - ozbrojený a nebezpečný atentátník na útěku

Mohamed Abrini - ozbrojený a nebezpečný atentátník na útěku
Autor fotografie: www.police.be|Popisek: Mohamed ABRINI
25 / 11 / 2015, 08:00

Belgická policie vydala mezinárodní zatykač na dalšího teroristu z Paříže.

Brusel 24. listopadu (ČTK) - Belgická justice dnes v rámci vyšetřování atentátů v Paříži vydala mezinárodní zatykač na 30letého Mohameda Abriniho, který podle vyšetřovatelů řídil 11. listopadu auto, které dva dny poté bylo použito k pařížským útokům. Jel přitom s podezřelým a již hledaným Salahem Abdeslamem. Sdělila to belgická prokuratura.

Mohameda Abriniho zaznamenala bezpečnostní kamera, jak 11. listopadu krátce před 19:00 SEČ sedí v autě Clio s Abdeslamem u čerpací stanice v obci Ressons na severu Francie. Podle policejní výzvy jde o "nebezpečného a pravděpodobně ozbrojeného" muže. Policie také vyzývá občany, aby se ho nesnažili zadržet, ale pouze informovali policii. Aktivně po něm již pátrají belgické a francouzské policejní složky.

//www.police.be/

Belgická justice také oznámila, že jednoho ze zatčených mužů dnes obvinila z "teroristických vražd". Jedná se o pátou osobu, na kterou byla v Belgii uvalena vyšetřovací vazba od zahájení policejních operací v zemi po pařížských atentátech z 13. listopadu. Totožnost obviněného prokuratura neupřesnila.

V Bruselu nadále platí nejvyšší stupeň pohotovosti, který byl v sobotu vyhlášen kvůli bezprostřední hrozbě teroristického útoku. V metropoli se dnes posilují policejní oddíly s cílem zajistit bezpečnost v metru a školách, které mají ve středu tento týden poprvé otevřít.

Francouzská policie podnikla od pařížských teroristických útoků z 13. listopadu 1233 zátahů, které vedly k zadržení 165 osob a zabavení 230 zbraní. Oznámil to dnes podle agentury AFP francouzský ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Téměř polovinu zbraní tvoří "dlouhé střelné zbraně a vojenské zbraně", upozornil ministr, podle kterého představují dosavadní výsledky činnosti francouzskýchbezpečnostních složek důkaz o efektivnosti prováděných operací.

Ty se vedou soustavně od vyhlášení výjimečného stavu v zemi prezidentem Françoisem Hollandem 14. listopadu po masakru, který si vyžádal 130 mrtvých. Parlament pak prodloužil výjimečný stav do konce února 2016.

Tagy článku