Popisek: Petr Lessy
EXKLUZIVNĚ: Spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun poslal dopis premiérovi Sobotkovi s doporučením jak vybrat nového ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů. Mohl by se takovým ředitelem stát bývalý policejní prezident Lessy?
Znění dopisu spolku Šalamoun si můžete přečíst zde.
Vážený pane předsedo vlády,
přijali jsme s uspokojením informaci, že ředitel GIBS plk. Mgr. Ing. Ivan Bílek resignoval na svou funkci a požádal o propuštění ze služebního poměru. O jeho odchod jsme usilovali od puče ke svržení býv. policejního prezidenta plk. Mgr. Petra Lessyho, protože jeho uskutečnění by nebylo bez nezákonného zásahu GIBS proveditelné. Pan ředitel si v časovém rozpětí jednoho roku dvakrát vyslechl na odborném shromáždění veřejnou výzvu našeho člena k resignaci.
Máme proto oprávněně pocit zadostiučinění. Náš postoj k jeho setrvání ve funkci nevyplývá z osobní averze, ale z názoru, že plk. Mgr. Ing. Ivan Bílek nese přinejmenším mravní odpovědnost za zneužití GIBS ke svržení policejního prezidenta, tedy k zásahu proti vnitřní bezpečnosti státu. K činnosti GIBS máme sice i další výhrady, ale tato, která se vztahuje k osobě ředitele, je zásadní. Mrzí nás ovšem v této souvislosti, že k odpovědnosti nebyl dosud povolán hlavní pachatel puče, bývalý ministr vnitra Jan Kubice.
Plk. Mgr. Ing. Ivan Bílek ovšem svou resignací navodil situaci, která je pro Vás osobně velmi důležitá až kritická. Leží na Vás odpovědnost za vyhledání a jmenování kvalitního, odborně zdatného, mravně nezpochybnitelného nástupce. Varujeme Vás před našeptávači z kruhů bezpečnostních složek, kteří podléhají klamu, že v čele GIBS musí stát dlouholetý příslušník některého ze sborů, na jejichž činnost GIBS dohlíží. Opak je pravdou: sotva najdete mezi vysokými důstojníky těchto složek někoho, kdo není svou minulostí svázán s různými vlivovými skupinami současných i bývalých velitelských kádrů a není tedy potenciálně vystaven nebezpečí podlehnutí klientelistickým tlakům. Doporučujeme proto, abyste neopakoval omyl bývalého předsedy vlády RNDr. Petra Nečase, který patrně pod vlivem MUDr.Mgr. Ivana Langera do čela GIBS dosadil plk. Mgr. Ing. Ivana Bílka. Byla to kompenzace pro ODS za ztrátu vlivu na Policii ČR, pro stát ztráta v podobě nevhodného obsazení významné funkce.
Nový ředitel GIBS by měl vzejít z výběrového řízení a měl by se najít mezi mravně nezpochybnitelnými civilními odborníky s právnickým vzděláním a dlouhodobými zkušenostmi z trestního řízení.
Tento názor jsme zastávali již v době, kdy se Generální inspekce bezpečnostních sborů zakládala. Tehdy jsme také požadovali, aby byla rozpuštěna Inspekce Policie ČR a zájemci o práci v GIBS aby prošli nemilosrdným sítem přijímacího řízení. Způsob, jakým byla GIBS zřízena, umožnil její zatížení špatnými zvyklostmi bývalé Inspekce ministra vnitra a Inspekce Policie ČR. Přešli pak do ní někteří příslušníci, kteří se v minulosti dopouštěli nezákonností, nebo byli do těchto služeb „odloženi“ pro špatné pracovní výsledky.
Přejeme Vám šťastnou ruku při výběru nového ředitele Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Praha 3. listopadu (ČTK) - Ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Ivan Bílek podle některých členů sněmovní komise rezignoval na základě politického tlaku. Většina členů komise jeho odchod očekávala. Vyplývá to z odpovědí poslanců, kteří přišli na dnešní jednání komise. Ta by se měla zabývat zejména rozpočtem GIBS na příští rok, probírat by měla i aktuální situaci uvnitř inspekce. Na jednání dorazil odstupující šéf GIBS Bílek i jeho zástupce Michal Murín.
Předseda sněmovní komise pro kontrolu GIBS Václav Klučka (ČSSD) uvedl, že ho Bílkova rezignace nepřekvapila. S jeho odchodem počítali i jeho kolegové. "Osobně to vítám," uvedl poslanec Ivan Huml (ČSSD). Ivan Gabal (KDU-ČSL) před jednáním prohlásil, že očekává, že se dozví důvody enormního politického tlaku, pod který se GIBS dostala. "Všichni zaznamenali výzvy k rezignaci, což podle mého názoru od politiků, kteří nemají s GIBS nic společného, nelze přehlédnout. To je politický tlak," řekl novinářům Gabal.
Poslanec Martin Lank (Úsvit) zase doufal, že se od vedení GIBS dozví, co fungovalo a co naopak nefungovalo. "Dalo se to víceméně čekat, protože tam od začátku byly poměrně intenzivní tlaky, aby se něco našlo," komentoval Lank odchod Bílka. Podle něj měli někteří politici stranické zadání, aby se hledaly důvody údajně špatného fungování GIBS.
Práci inspekce a jejího šéfa dlouhodobě kritizuje poslankyně Jan Lorencová (ANO). "Očekávala jsem to," řekla novinářům k odchodu Bílka.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si po odstoupení Bílka nechal udělat právní analýzu ke způsobu provedení výběru nového ředitele. Chce upřednostnit kvalitu výběru před rychlostí. Bílek ve funkci skončí 30. listopadu a zatím podle premiéra není žádná lhůta, do které by měl být nový ředitel inspekce známý. GIBS dočasně povede Bílkův náměstek Murín.
Výběr nového šéfa GIBS by měl být podobný výběru policejního prezidenta. O pozici by nejprve měli mít možnost se ucházet vysocí představitelé bezpečnostních sborů, kteří jsou zařazeni v 11. platové třídě. Pokud by první kolo nebylo úspěšné, tak by se mělo vypsat výběrové řízení, do kterého by se mohli přihlásit členové bezpečnostních sborů, kteří jsou zařazeni v desáté platové třídě, aby se rozšířil okruh případných zájemců. Pak by v případě dalšího neúspěchu ještě mohl následovat další výběr, kam by se mohli přihlásit i civilisté.
Samotní členové kontrolní komise GIBS očekávají, že výběr nového ředitele nejspíš bude během na dlouhou trať. "Musí to být v souladu se zákonem a je tam příliš omezený výběr," řekl například Huml.
Zdroj: Spolek Šalamoun, ČTK