Moldavsko - hrozí další konflikt jako na Ukrajině? EU a NATO varuje Rusko

Moldavsko - hrozí další konflikt jako na Ukrajině? EU a NATO varuje Rusko
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
05 / 03 / 2015, 09:15

NATO varuje před možnou ruskou agresí v nejchudší evropské zemi. Zatímco ukrajinský konflikt ještě neskončil, hrozí další eskalace napětí mezi státy EU, USA a Ruskem kvůli separatistickému Podněstří.

Moldavsko - stát mezi Ukrajinou a Rumunskem, kde žije necelých 4 milióny obyvatel s hlavním městem Kišiněv. Největším problémem Moldavska je Podněstří, oblast východního břehu řeky Dněstr s převahou rusky mluvícího obyvatelstva.

Část moldavských politiků by ale chtěla "prohloubit vztahy s EU a NATO". Bude se opakovat stejná situace jako na Ukrajině s tzv.  Euromajdanem?

Podněstří bylo součástí SSSR již od 20. let 20. století, v roce1990 jako Podněsterská moldavská republika vyhlásilo nezávislost na Moldavské republice. Nezávislost Podněsterské republiky, která značně destabilizuje celý region, není mezinárodně uznávána. (zdroj: wikipedia.cz)

Právě o Podněstří v současné chvíli usiluje Rusko, což vyvolává negativní reakce nejen Evropské unie, ale i USA a samozřejmě NATO.

Vrchní velitel NATO v Evropě Philip Breedlove řekl v americkém Kongresu, že "ruské jednotky jsou v odtrženém Podněstří proto, aby zabránily Moldavsku "přiklonit se k Západu". Dodal, že "Moskva také zahájila širokou informační kampaň prostřednictvím ruských médií."

Německá kancléřka Merkelová také vyjádřila znepokojení nad vývojem v regionu. Po rozhovorech s rumunským prezidentem Klausem Iohannisem v Berlíně prohlásila, že doufá, že se situace na Ukrajině nebude opakovat v Moldavsku. Dodala, že konflikt o postavení Podněstří zůstává nevyřešen a všechny předchozí mezinárodní pokusy nalézt řešení selhaly. Zdroj: blisty.cz

Bývalý velvyslanec v Moskvě Anatol Taranu je přesvědčen, že jeho země bude čelit dalším provokacím. "Když evropští a američtí politici začnou hovořit o možné hrozbě, je to jasná známka, že situace eskaluje," řekl Taranu. Vláda by podle něj měla zvýšit bezpečnostní standardy, aby zabránila možným vojenským aktivitám. A jediný způsob zajištění trvalé bezpečnosti vidí diplomat v prohloubení vztahů s EU a NATO. 

Video: zdroj YouTube, Journeyman Pictures 


Zdroj: YouTube, UKRAINE TODAYZdroj, autor: Deutsche Welleglobalsecurity.org

Psali jsme také:

TOP 10 nejsilnějších armád světa: palebná síla, geopolitický kontext i rozpočty

Bundeswehr bude vyzbrojovat. Nové závody ve zbrojení jsou tady

USA a Rusko ukazují svaly několik kilometrů od sebe

 

Tagy článku