Moldavsko v ohrožení – podle Lavrova je Rusko odpovědné za 220 tisíc lidí v Podněstří

Moldavsko v ohrožení – podle Lavrova je Rusko odpovědné za 220 tisíc lidí v Podněstří
Autor fotografie: CC BY-NC-ND 2.0|Popisek: Sergej Lavrov
01 / 04 / 2023, 09:00

Rusko je odpovědné za bezpečnost v (okupovaném) Podněstří a za 220 000 ruských občanů, kteří tam žijí, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. To je další prohlášení představitele režimu Vladimira Putina, který se snaží destabilizovat situaci v Moldavsku.

Podněstří, další možný bod konfliktu na mapě Evropy, je separatistický region Moldavska pod ruskou okupací, která v roce 1990 vyhlásila nezávislost (prohlásila své přání zůstat součástí Sovětského svazu). Ruské jednotky jsou tam umístěny dodnes.

Šéf moldavských tajných služeb Alexandru Musteata v prosinci loňského roku varoval, že riziko vstupu ruských sil na území jeho země trvá a mohlo by se tak stát již v roce 2023, ale vše závisí na situaci na ukrajinské frontě. Analytici však odhadují, že ruská armáda, která na Ukrajině utrpěla těžké ztráty, nyní není schopna zaútočit na jiný region.

O situaci v okupovaném Podněstří hovořil v rozhovoru pro propagandistickou agenturu TASS šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.

„V Podněstří žije 220 000 ruských občanů. Samozřejmě za ně neseme odpovědnost. Je tam umístěn náš mírový kontingent a také vojenské síly, které střeží obrovský muniční sklad Kolbasna. Máme mandát, který byl se všemi stranami dohodnut už dávno. Jsme přesvědčeni, že tento mandát zůstává plně platný a budeme se jím řídit,“ uvedl představitel Putinova režimu.

Zopakoval také lživé teze ruské propagandy. „Co se týče celkové situace v Podněstří, ta se zhoršila v důsledku politiky moldavské vlády vedené prezidentkou Maiou Sanduovou, která je otevřeně namířena proti Rusku, ruskému lidu a Podněstří,“ dodal.

Portál Ukrajinska pravda s odkazem na ruské vládní materiály uvedl, že ruský diktátor Putin podepsal dekret, kterým se ruší jeho dřívější dekret o prostředcích provádění zahraniční politiky Ruské federace z roku 2012.

Bylo poukázáno na to, že dokument předpokládá „další aktivní hledání způsobů, jak vyřešit konflikt v Podněstří ze strany Ruska, s přihlédnutím k suverenitě, územní celistvosti a neutralitě Moldavska“.

Prezidentka Maia Sandu během nedávné mnichovské bezpečnostní konference vyjádřila strach z možnosti „destabilizace situace“ ve své zemi. Jak řekla, používá se propaganda, kybernetické útoky, falešná varování před nastraženými bombami a to vše ovlivňuje demokracii v Moldavsku.

Zdroj: tvp.info

Tagy článku