foto: CC BY-NC-ND 2.0/Sergej Lavrov
Rusko je odpovědné za bezpečnost v (okupovaném) Podněstří a za 220 000 ruských občanů, kteří tam žijí, řekl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. To je další prohlášení představitele režimu Vladimira Putina, který se snaží destabilizovat situaci v Moldavsku.
Podněstří, další možný bod konfliktu na mapě Evropy, je separatistický region Moldavska pod ruskou okupací, která v roce 1990 vyhlásila nezávislost (prohlásila své přání zůstat součástí Sovětského svazu). Ruské jednotky jsou tam umístěny dodnes.
Šéf moldavských tajných služeb Alexandru Musteata v prosinci loňského roku varoval, že riziko vstupu ruských sil na území jeho země trvá a mohlo by se tak stát již v roce 2023, ale vše závisí na situaci na ukrajinské frontě. Analytici však odhadují, že ruská armáda, která na Ukrajině utrpěla těžké ztráty, nyní není schopna zaútočit na jiný region.
Psali jsme
V centru pozornosti je stále ozbrojený konflikt na Ukrajině a stranou zájmu bylo tak trochu Moldavsko. Přitom právě v této zemi visí ve vzduchu...
O situaci v okupovaném Podněstří hovořil v rozhovoru pro propagandistickou agenturu TASS šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov.
„V Podněstří žije 220 000 ruských občanů. Samozřejmě za ně neseme odpovědnost. Je tam umístěn náš mírový kontingent a také vojenské síly, které střeží obrovský muniční sklad Kolbasna. Máme mandát, který byl se všemi stranami dohodnut už dávno. Jsme přesvědčeni, že tento mandát zůstává plně platný a budeme se jím řídit,“ uvedl představitel Putinova režimu.
Zopakoval také lživé teze ruské propagandy. „Co se týče celkové situace v Podněstří, ta se zhoršila v důsledku politiky moldavské vlády vedené prezidentkou Maiou Sanduovou, která je otevřeně namířena proti Rusku, ruskému lidu a Podněstří,“ dodal.
Portál Ukrajinska pravda s odkazem na ruské vládní materiály uvedl, že ruský diktátor Putin podepsal dekret, kterým se ruší jeho dřívější dekret o prostředcích provádění zahraniční politiky Ruské federace z roku 2012.
Psali jsme
Nedávno se hovořilo o přípravě čtyřech útočných směrů na Ukrajinu – z Východu tedy na Donbas, ze severovýchodu na Kyjev,...
Bylo poukázáno na to, že dokument předpokládá „další aktivní hledání způsobů, jak vyřešit konflikt v Podněstří ze strany Ruska, s přihlédnutím k suverenitě, územní celistvosti a neutralitě Moldavska“.
Prezidentka Maia Sandu během nedávné mnichovské bezpečnostní konference vyjádřila strach z možnosti „destabilizace situace“ ve své zemi. Jak řekla, používá se propaganda, kybernetické útoky, falešná varování před nastraženými bombami a to vše ovlivňuje demokracii v Moldavsku.
Zdroj: tvp.info
Tagy