Moskva chce zklidnit situaci na Blízké východě

Moskva chce zklidnit situaci na Blízké východě
Autor fotografie: redakce
11 / 02 / 2018, 07:00

Moskva je vážně znepokojena nejnovějším vývojem v Sýrii a vyzvala všechny účastníky ke zdrženlivosti. Jak uvedlo ruské ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení, je třeba se vyhnout dalšímu vyhrocení situace. Spojené státy v reakci na vyhrocení situace mezi Izraelem a Sýrií oznámily, že plně podporují právo Izraele bránit se proti hrozbám.

zraelský vrtulník dnes ráno sestřelil íránské bezpilotní letadlo vyslané ze Sýrie nad Izrael. Letectvo pak zaútočilo na 12 syrských a íránských cílů v Sýrii a syrská armáda kvůli tomu zaktivovala protivzdušnou obranu. Podle syrské státní televize bylo zasaženo několik izraelských letadel, což ale Izrael popřel. Poškozena podle něj byla jenom jedna stíhačka F-16 a pilotům se podařilo seskočit.

Vyzýváme obě strany, aby zachovaly zdrženlivost a vyhnuly se jakýmkoliv krokům, které povedou k dalšímu zkomplikování situace, uvedlo v komuniké ruské diplomacie. A dodalo, že je třeba bezpodmínečně respektovat svrchovanost a územní celistvost Sýrie a dalších zemí v regionu.

Psali jsme: Situace na Blízkém východě se dál vyostřuje. Izrael uzavřel letiště

Mluvčí Pentagonu Adrian Rankine-Galloway oznámil, že americké ministerstvo obrany se na dnešní izraelské vojenské operaci nijak nepodílelo. "Izrael je naším nejbližším bezpečnostním partnerem v regionu a my plně podporujeme jeho základní právo bránit se před hrozbami, které ohrožují jeho obyvatele a území," uvedl mluvčí. "Sdílíme obavy mnoha lidí z celého regionu, že aktivity Íránu ohrožují mezinárodní mír a bezpečnost," dodal.

Sestřelení izraelské stíhačky okomentovalo také radikální libanonské hnutí Hizballáh, které je stejně jako Rusko a Írán spojencem vlády v Damašku a pomáhá syrské armádě. Jde podle něj o začátek nové strategické fáze, která omezí zneužívání syrského vzdušného prostoru Izraelem.

Nepřehlédněte na Security magazínu: Historie - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.