Moskva ohlásila pokus ukrajinských "diverzantů" o útok na Krym

Moskva ohlásila pokus ukrajinských &quote;diverzantů&quote; o útok na Krym
Popisek: Ilustrační foto
11 / 08 / 2016, 08:00

Ukrajinské speciální síly se pokusily vtrhnout na Krym, který anektovalo Rusko, a zabily dva lidi. Oznámila to včera ruská média s odvoláním na informace ruských tajných služeb.

Dva pokusy ukrajinských "diverzních a teroristických sil" o útok prý odrazily ozbrojené síly ruské kontrarozvědky FSB. Podle prezidenta Vladimira Putina jde o "hloupou a zločinnou akci", ukrajinský prezident Petro Porošenko informaci Moskvy označil za nesmyslnou a cynickou.

Při zadržení "teroristů" podle FSB zahynuli dva ruští vojáci. Jeden ukrajinský útočník byl údajně dopaden a vypovídá. Cílem útoku, k němuž došlo v noci ze soboty na neděli a znovu v pondělí, bylo podle informací z Ruska poškodit důležitou infrastrukturu na poloostrově a destabilizovat situaci na Krymu před zářijovými parlamentními a místními volbami. Členy "diverzní skupiny" byli prý Ukrajinci i etničtí Rusové.

Putin v reakci na incident řekl, že Rusko nepřejde bez povšimnutí vraždu dvou svých vojáků a "diverzi" ukrajinských tajných služeb označil za hloupou a zločinnou. Za vším stojí podle něj snaha Kyjeva odpoutat pozornost od vnitropolitických problémů.

Ruský vůdce vzkázal do Washingtonu, že Ukrajina "přechází k metodám teroru". Očekává, že Spojené státy vyvinou tlak na Kyjev, mají-li zájem na řešení ukrajinské krize. "Schůzka takzvané normandské skupiny za těchto okolností nemá smysl," řekl Putin. Skupina, jejímiž členy jsou Rusko, Ukrajina, Německo a Francie se měla na nejvyšší úrovni sejít počátkem září na okraj konference států skupiny G20 v Číně.

Podle ukrajinského prezidenta Porošenka jsou ruská obvinění nesmyslná a cynická "stejně jako tvrzení o absenci ruských vojsk v Donbasu". Ruské "fantazie" jsou jen záminkou k novým vojenským hrozbám na adresu Ukrajiny. Diskreditací Kyjeva ale Moskvy zrušení západních sankcí nedosáhne, varoval prezident a dodal, že Rusko musí zajistit plnění loňských mírových dohod z Minsku, a to i prostřednictvím jednání normandské skupiny.

Šéf ukrajinské bezpečnostní rady Oleksandr Turčynov ruská tvrzení označil za "provokační blábol" a další projev hybridní války, kterou Rusko vede proti Ukrajině. "Hysterické a lživé prohlášení FSB nemá žádný podklad, je to snaha okupantů vyostřit situaci na dočasně obsazených územích," konstatoval ukrajinský politik.

Situace na hranici mezi Ukrajinou a okupovaným Krymem je nepřehledná. Počátkem týdne Rusko bez vysvětlení uzavřelo tři ze čtyř hraničních přechodů. V pondělí na severu Krymu přestalo fungovat internetové spojení, podle operátorů na žádost "ruských státních orgánů".

V médiích se objevily nepotvrzené zprávy, že Rusko přesouvá k hranici mezi Ukrajinou a anektovaným Krymem vojenské jednotky. Podle ukrajinského ministerstva obrany začaly počátkem týdne na severu Krymu ruské vojenské manévry. Dnes ministerstvo uvedlo, že zpráva FSB o ukrajinském útoku má ospravedlnit přesuny ruské armády.

Ruská státní agentura TASS dnes oznámila, že ostraha krymské hranice byla zesílena a na ostrově bylo zvýšeno zabezpečení veřejných míst a objektů infrastruktury.

Rusko anektovalo ukrajinský poloostrov na jaře 2014 po spěšně zorganizovaném referendu. Začlenění Krymu drtivá většina států neuznala.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace