Rudé náměstí v Moskvě bude na Silvestra uzavřeno. Hrozí teroristické útoky?

Rudé náměstí v Moskvě bude na Silvestra uzavřeno. Hrozí teroristické útoky?
Autor: Pixabay
29 / 12 / 2015, 13:15

Úřady zdůvodnily uzavření náměstí údajným filmovým natáčením. Podle západních médií odmítá Kreml přiznat, že se jedná o bezpečnostní opatření v souvislosti s hrozbou teroristických útoků.

Podle agentury RIA Novosti bude letos 31. prosince uzavřeno Rudé náměstí a přístup budou mít pouze pozvaní hosté. Uvedl to šéf regionální bezpečnosti a boje proti korupci Alexej Mayorov pro televizní kanál "Moskva 24".

"Zvláštností letošních oslav příchodu Nového roku bude natáčení koncertu Modrá světla  na Rudém náměstí. A dostat se tam budou moci jen ti, kteří předloží zvláštní propustku," uvedl Mayorov.

Moskva nechce přiznat, že je jednou ze světových metropolí, kde hrozí teroristické útoky islámských radikálů. Podle západních médií se jedná o "bizarní pokus zakrýt teroristické hrozby filmovým natáčením." (Zdroj: news.nationalpost.com)

Informace moskevských úřadů prý šokovala místní obyvatele i turisty, kteří pokládají Rudé náměstí za tradiční místo novoročních oslav. Média spekulují, že Kreml chce bagatelizovat hrozby islámského státu, který Rusku slíbil pomstu za jeho vojenskou podporu syrskému prezidentovi Asadovi v boji proti IS. 

Rozhodnutí o uzavření Rudého náměstí padlo na Štědrý den, jen krátce předtím, než bylo zveřejněno varování o hrozbě teroristických útoků v Londýně a v dalších evropských městech. Není ale jasné, zda je Moskva jedním z možných cílů. 

"Uzavření Rudého náměstí na Silvestra je pro Moskvu je totéž jako uzavření Times Square v New Yorku," napsal Alexander Klyukin v novinách Kommersant.  

Televizní společnost ale uvedla, že na náměstí nic neplánuje a pořad je už předtočen. S médii nekomunikují údajně ani odpovědné městské úřady. 

 Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace