Mossad zveřejní dokumenty o pochybení při hledání nacistického lékaře Josefa Mengeleho

Mossad zveřejní dokumenty o pochybení při hledání nacistického lékaře Josefa Mengeleho
Popisek: Josef Mengele
06 / 09 / 2017, 21:00

Izraelská tajná služba Mossad promarnila dvě příležitosti k dopadení Josefa Mengeleho, který prováděl na vězních v koncentračních táborech genetické experimenty a posílal je do plynových komor. Izraelskému rozhlasu o tom v úterý řekl bývalý agent Mossadu Rafi Ejtan. V Izraeli mají být tento týden zveřejněny odtajněné dokumenty Mossadu, které mimo jiné odhalují detaily neúspěšných operací na dopadení Mengeleho.

Ejtan řekl, že Mossad zjistil adresu, na níž žil Mengele v Buenos Aires, když v roce 1960 v Argentině agenti dopadli nacistu Adolfa Eichmanna, pověřeného nacistickým režimem konečným řešením židovské otázky.

"V době, kdy jsme dopadli Eichmanna, žil Mengele v Buenos Aires. Našli jsme jeho byt a sledovali jsme ho," řekl Ejtan, jemuž je nyní 90 let. Tehdejší velitel Mossadu Iser Harel podle něj Ejtanovi nařídil, aby využil příležitosti a zatkl rovněž Mengeleho. Ejtan byl ale proti. "Nechtěl jsem dělat dvě operace zaráz. Podařila se nám ta první a měl jsem zkušenost, že když se snažíte o další, můžete zmařit obě," řekl Ejtan.

Přesto ale souhlasil s tím, že zatímco agenti odvezou Eichmanna do Izraele, kde byl nacista odsouzen a v roce 1962 popraven, Ejtan zůstane v Argentině a bude sledovat Mengeleho. "On už ale v bytě nebyl a sousedé mi řekli, že se má za týden vrátit. Čekali jsme týden, jenomže mezitím se celý svět dověděl o Eichmannově dopadení a Mengele se na adrese v Buenos Aires už neukázal," řekl Ejtan.

Podruhé ho Mossad mohl dopadnout v Brazílii. "Koncem roku 1962 ho s určitostí spatřili na farmě u Sao Paula," prohlásil Ejtan. Harel ale už ale nebyl ve funkci a jeho nástupci dali přednost jiným operacím než honbě za Mengelem.

List Jediot Achronot napsal, že dokumenty, které budou zveřejněny, ukážou i další selhání tajné služby. Po Mengelem se prý pátralo v Paraguayi, zatímco nacista byl v Brazílii. List také popsal náročný plán, při němž měla být stopa získána v roce 1983, kdy se měl odposlouchávat Mengeleho syn Rolf, který žil v Berlíně. Až později vyšlo najevo, že Mengele už byl tehdy čtyři roky po smrti. Utopil se u brazilského pobřeží v roce 1979 a jeho smrt byla potvrzena roku 1985. Byl pohřben pod falešným jménem, ale po exhumaci byl identifikován. Izraelský tisk píše, že se jeho kosti nyní využívají při studiu na univerzitě v Sao Paulu. Nejprve prý ležely několik let v márnici saopaulského lékařského ústavu, aniž se o ně někdo přihlásil. Později doktora Daniela Mu?oze, který se zabývá soudním lékařstvím, napadlo, že by Mengeleho kosti mohl používat při svých přednáškách.

Služba Mossad odtajněné dokumenty předala památníku Jad vašem, který shromažďuje materiály týkající se holokaustu. Události kolem honby za Mengelem jsou už známy z minulosti, ale tentokrát to bude poprvé, kdy je potvrdí i sama tajná služba.

 

Zdroj: ČTK

Tagy článku