Možnost exekucí řidičských průkazů kvůli alimentům bude širší

Možnost exekucí řidičských průkazů kvůli alimentům bude širší
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: Ilustračný obrázok
17 / 08 / 2017, 07:00

Praha - Exekutoři budou moci zabavovat řidičské průkazy i neplatičům výživného za jejich studující děti do 26 let věku.

Poslaneckou novelu exekučního řádu dnes schválil Senát, nyní ji dostane k podpisu prezident. V současnosti mohou exekutoři pozastavit řidičský průkaz jen dlužníkům alimentů za nezletilé, tedy děti do 18 let.

Věkové omezení je podle předkladatelů z řad poslanců KSČM, ČSSD a hnutí ANO diskriminační, novela situaci podle nich narovnává. "Povinnost platit výživné neplatí jen do zletilosti dítěte," řekl za předkladatele Zdeněk Ondráček (KSČM). Autoři předlohy poukazují také na to, že hrozba zabavení řidičského průkazu je účinným nástrojem k úhradě dluhu na výživném.

Výhrady vyjádřil jen Jiří Dienstbier (ČSSD), podle kterého může exekuce řidičského průkazu způsobit problém lidem, kteří peníze na úhradu alimentů nemají a musí dojíždět automobilem do práce. "Institut je z tohoto hlediska značně problematický," soudí.

Pro předlohu hlasovalo 58 senátorů, proti nebyl žádný. Ostatních 12 přítomných členů horní komory se hlasování zdrželo.

Zákonodárci v tomto volebním období už exekuce v několika novelách upravovali. Šlo například o vyšší ochranu majetku nezadluženého z manželů, rozšíření a zpřesnění seznamu věcí, které exekutor nesmí dlužníkům doma zabavit, a o omezení úhrad nuceným prodejem realit. Ze všech exekucí se navíc musí pořizovat obrazové záznamy. Stanovil se taky postup exekuce tak, že prodej nemovitosti má být až na posledním místě. Vyhláškou se snížily advokátní odměny při vymáhání menších opakujících se pohledávek.

Písali sme:

Autor: ČTK

 

Tagy článku