Možnost předčasných voleb se přiblížila. Babiš už činí přípravy

Možnost předčasných voleb se přiblížila. Babiš už činí přípravy
Autor: Screenshot YouTube|Popisek: Andrej Babiš
16 / 03 / 2018, 11:00

I když předseda hnutí ANO Andrej Babiš veřejně deklaruje, že předčasné volby nechce, jsou jednou z možností, jak vyřešit povolební stále zablokovanou situaci.

Možné přípravě na předčasné volby totiž nasvědčují plány na zvýšení důchodů, masivní investice do infrastruktury, podpory sportu a mnoha dalších odvětví. Premiér v demisi chce totiž pomoci všem a žádný obor či odvětví nemá být v jeho plánech investic vynecháno.

psali jsme: ANO nám ,,ukradlo" program, ukřivděně brečí ČSSD

Babiš má kartu s předčasnými volbami, i když stále tvrdí, že si je nepřeje, stále ,,v záloze". Tento plán si nechává zřejmě pro případ, že se nepodaří sestavit funkční vládu, buďto menšinovou, či koaliční. A i když není výsledek těchto jednání zatím znám, Babiš se začíná chovat jako v předvolební kampani a chce ,,rozhazovat" prakticky všude, aby se mu to v možných předčasných volbách zhodnotilo.

Pokud by se předčasné volby nakonec stejně nekonaly, tak to vůbec nemusí vadit, protože Babiš chce, aby jej voliči viděli jako politika, který se stará o republiku s péčí řádného hospodáře, jak sám často říká. Ve voličských preferencích mu pak tyto plány na velkorysé utrácení nemohou uškodit, ba naopak. Možná menšinová vláda s podporou vlády SPD a KSČM, která by nakonec po hypoteticky neúspěšném jednání s ČSSD na Babiše zbyla, by ovšem premiéra v demisi nejspíš donutila sáhnout po řešení předčasných voleb, protože taková konstelace by zejména v mezinárodním ohledu byla ostudou a vážně by uškodila renomé České republiky.

psali jsme: Potřebuje pravice hlubší integraci?

Jestliže by se k předčasným volbám nakonec šéf ANO uchýlil, musel by ve Sněmovně najít 120 hlasů, což by mohl být zásadní problém, protože s KSČM a SPD má pouze 115. Vzhledem k tomu, že SPD je ve voličských preferencích spíše na sestupné trajektorii, nemusela by s tímto řešením vůbec souhlasit, stejně jako KSČM, pro něž by předčasné volby mohly znamenat po 28 letech konec jejího působení v parlamentu. Babiš tak bude muset v nadcházejících týdnech projevit v jednáních opravdu mimořádnou obratnost.

Nepřehlédněte na Security magazínu:  Defence - tanky, lodě,  letadla, obrněné vozy. Jaké jsou nejnovější trendy ve zbrojním a obranném průmyslu? S námi víte více

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace