Mrtví a střelba v mnichovském nákupním středisku Olympia

Mrtví a střelba v mnichovském nákupním středisku Olympia
Popisek:
22 / 07 / 2016, 22:00

AKTUALIZOVÁNO / V Mnichově útočil osmnáctiletý Němec íránského původu

23.7. / Mnichov - Pachatelem pátečního útoku v Mnichově byl osmnáctiletý Němec íránského původu, který v bavorské metropoli žil přinejmenším dva roky a policii dosud nebyl znám. Nic nenaznačuje tomu, že by se na činu podílely i další osoby. Na tiskové konferenci to dnes časně ráno řekl mnichovský policejní prezident Hubertus Andrä. Motiv činu policie zatím nezná.


 

23.7. 0:45 / Německá policie nevylučuje, že se Mnichov stal terčem teroristického útoku. Bavorský premiér Horst Seehofer svolal kvůli útoku krizovou schůzku. Kancléřka Merkelová se ani po šesti hodinách k útoku nevyjádřila.Podle policie si střelba vyžádala nejméně devět obětí a kolem 20 zraněných. Jeden z útočníků zřejmě spáchal sebevraždu. 

Německá média tvrdí, že mezi zastřelenými je i 15letá dívka. Podle jednoho se svědků střelec stále nabíjel a střílel a vykřikoval „Scheiß Ausländer!“(zasr*ný cizinec) Zdroj: lidovky.czecho24.cz

 

Podle televize SkyNews je po útoku devět mrtvých. Policie podle agenrury DPA prověřuje, zda nyní nalezené tělo muže nepatří útočníkovi. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére nebyl o útoku bezprostředně informován. S odvoláním na německé vládní zdroje to napsala agentura Reuters. De Maiziére byl totiž v letadle na cestě do Spojených států na dovolenou. Tu v reakci na dnešní útok zrušil a vrací se zpět do Německa.

 


22.7. 23:00 / Počet mrtvých je zatím osm, oblast zůstává uzavřená, policie pátrá po nejméně třech útočnících.

22.7. ČTK 20:23 / "Předpokládáme vícero mrtvých," citovala agentura DPA policejního mluvčího. Přesný počet nesdělil. O několika mrtvých hovoří také svědci.

"Vyhněte se okolí obchodního domu. Zůstaňte ve svých domovech. Nevycházejte na ulici!" varovala mnichovská policie obyvatele z okolí. Později rozšířila varování na celou metropoli. "Situace je nepřehledná! Vyvarujte se veřejných míst," uvedla.

Okolí obchodního střediska, které se nachází v blízkosti areálu letních olympijských her z roku 1972, je uzavřené. Na místě jsou policisté s neprůstřelnými vestami a ve vzduchu krouží policejní helikoptéry. Uživatelé na twitteru zveřejnili záběry lidí, kteří v chaosu utíkali z nákupního střediska. Policejní mluvčí Thomas Baumann uvedl, že střelba vypukla krátce před 18:00 SELČ. Zprávy o přesném místu střelby se rozcházejí. Bavorská rozhlasová a televizní společnost Bayerischer Rundfunk (BR) uvedla, že jistý muž začal střílet v kavárně a také ve stanici podzemní dráhy.

Uživatelé na twitteru sdílejí video, na kterém útočník s pistolí v ruce střílí na kolemjdoucí. Útok se odehrál před restaurací McDonald's, která strojí naproti obchodnímu středisku Olympia.

Média krátce po útoku v obchodním středisku ohlásila střelbu také na Karlově náměstí v centru Mnichova. Policie, která na místě zasahuje později uvedla, že poplach byl očividně falešný. Pohotovost v centru ale odvolána nebyla, neboť situace je zde kvůli panice nepřehledná.

Podle konzulátu je na informace o Češích v Mnichově ještě brzy. Podle českého generálního konzula v Mnichově Milana Čoupka je příliš brzy na to říct, zda střelba ve městě nějak postihla Čechy. Policejní síly se zatím soustředí na dopadení jednoho nebo více střelců. Zastoupení ČR v Mnichově ale po informacích o Češích, kteří se mohli do oblasti střelby dostat, pátrá.

"Teď teprve probíhá policejní zásah, pátrá se po pachatelích, kteří se pohybují po Mnichově a nikdo neví, kde jsou. Veškeré policejní síly jsou soustředěny na to, aby je vypátrali a našli," řekl Čoupek ČTK krátce po 20:00 SELČ. "Informace o tom, kolik je zraněných a mrtvých, zatím nebyly zveřejněny," uvedl generální konzul.

Jeho úřad pátrá po zprávách o Češích, zatím je ale podle něj příliš brzy po incidentu. "Dokud neskončí policejní zásah, tyto informace pravděpodobně nebudou uvolněny," uvedl Čoupek. Střelba vypukla krátce před 18:00 v oblasti obchodního střediska Olympia na severozápadě Mnichova.

Policie oficiálně potvrdila, že si incident vyžádal oběti, jejich počet ale neupřesnila. Podle televize n-tv si střelba vyžádala deset mrtvých, server deníku Abendzeitung uvádí až 15 zastřelených. Svědkové mluví až o třech střelcích. V Mnichově se po střelbě zastavilo metro, nejezdí i část tramvají Televize n-tv s odvoláním na svědky na místě uvedla, že se střelba ozývá i na Karlově náměstí v centru bavorské metropole asi sedm kilometrů od místa první střelby.

Dispečinky taxislužeb varovaly své řidiče, aby do oblasti nejezdili. Mnichovská policie na twitteru vyzvala obyvatele velkoměsta, aby se vyhýbali veřejným prostranstvím a raději zůstali doma. Situace je podle nich nepřehledná. Podle německých médií je střelec, nebo několik střelců, pravděpodobně stále na svobodě. Policie nasadila v Mnichově všechny jednotky, včetně speciálních sil. Nemocnice se připravují na velký počet raněných.

Objevují se rozdílné informace o počtu obětí, dle místního Muencher Abendzeitung bylo v nákupním centru zabito až 15 lidí, zatímco německý kanál NTV přinesl informace o 10 obětech.

Policie předpokládá, že se jedná o několik střelců, jak uvádí zprávy Die Welt, podle kterých je jeden nebo více střelců na útěku. Bavorský ministr vnitra zkorigoval pro televizní stanici NTV počty mrtvých na 3, ale zatím patrně není jasné, kolik jich celkem je.

Personál obchodního domu se schovává ve skladovacích prostorech.

Zdroj: RT, ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.