"Muslimové, kteří ve Francii žijí, již dlouhá léta čelí diskriminaci a necítí se být součástí společnosti,“ píše americký týdeník Time.
S ohledem na historii vztahů etnických Francouzů a muslimů žijících ve Francii není překvapením, že francouzská vězení jsou muslimů plná, což postupně vedlo až k tomu, že se právě mnohá nápravná zařízení ve Francii stala hlavními náborovými centry teroristických skupin. Zdroj: parlamentnilisty.cz
Muslimové se radikalizují ve francouzských věznicích, vyhošťováni ale nejsou
S tím, jak se muslimská část francouzské populace cítí být stále více vykořeněná z většinové společnosti, postupně narůstá i její radikalizace. Odpovědí většinové populace je postupný nárůst obliby pravicových stran, které voličům slibují, že budou situaci rázně řešit.
Dalším neméně důležitým faktorem, který hraje v tomto příběhu důležitou roli, je relativně efektivní „náborový aparát“ takzvaného Islámského státu.
Podle údajů bezpečnostní agentury se sídlem v New Yorku Soufan Group do června letošního roku opustilo Francii okolo 1800 lidí, aby se mohlo přidat k bojovníkům IS. Dalších 470 se ke svým francouzským kolegům připojilo z Belgie, což je země s nejvyšším počtem členů IS na hlavu. (Pro srovnání" z největší země arabského světa, Egypta, se do řad bojovníků IS připojilo mezi 600 až 1000 lidí).
„Džihádistické skupiny nacházejí v evropských státech jako Francii a Belgii živnou půdu pro své náborové aktivity, což pramení z přísného sekularismu těchto zemí kombinovaného s marginalizací muslimských komunit...Proti stavu odcizení mezi evropskými muslimy Islámský stát nabízí atraktivní alternativu, jež má potenciál dlouho utlačovaným skupinám obyvatel nabídnout dlouho ztracený pocit toho, že někam patří a že je někdo respektuje,“ uvádí ve své zprávě bezpečnostní organizace Soufan Group.