Multitool Leatherman Signal – přinese i světlo do temnoty

Multitool Leatherman Signal – přinese i světlo do temnoty
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Multitool Leatherman Signal
12 / 09 / 2020, 16:00

Slovo multitool díky různým akcím na čerpacích stanicích poněkud degradovalo, ale pokud víte, co a od koho koupit, nedáte na tento užitečný pomocník do kapsy dopustit. Do testu SECURITY magazínu se dostal další multitool od renomovaného výrobce Leatherman. Tentokrát to byl model s názvem Signal.

Oregonská firma Leatherman vyrábí své multitooly již od roku 1983 a opravdu je umí. Solidní konstrukce jsou spojeny poctivými šrouby, které je možné v případě vzniku nějaké vůle dotáhnout. Ostatně záruka 25 let jasně ukazuje, že americký výrobce si opravdu věří.

Signal dorazil v papírové krabičce obsahující samotný multitool, textilní pouzdro a návod. Signal má v poměrně kompaktním těle celkem 19 nástrojů!

Multitool Leatherman Signal

Z těch nejdůležitějších je možné vypíchnout samozřejmě kleště, včetně možnosti štípání drátů, nůž s kombinovaným ostřím z oceli 420HC, pilku, kladivo, otvíráky na konzervy a lahve, nástavec na bity, či křesadlo se škrtátkem.

Pokud by měli podobný nástroj v batohu hobiti na cestě k Hoře osudu, nepotřeboval by Frodo dar od elfské královny. Signal by mu do temnoty přinesl světlo stejně, jako světlo Eärendilovy hvězdy. Ve skutečnosti ale na založení ohně je kromě nástrojů i zapotřebí trocha zručnosti, a tím nemyslím jen na samotný proces vykřesání jiskry, ale i vyndání křesadla uloženého v plastové záchranné píšťalce (ale to bude platit jen pro ty, kteří stejně jako já návody odmítají číst).

Samotný multitool je kompletně z oceli a nenajdete na něm jediný kus plastu. Provedení je špičkové, nikde nic nevrže a jednotlivé nástroje se jednoduše vyndavají ze svých pozic a stejně tak do nich jednoduše zapadají. Ani při větším tlaku na jednotlivé nástroje nikde nemá nic vůli, nebo nevrže.

Mohutné kombinačky je možné využít k uvolnění zarezlých matic, utahování i povolování, umožňují i přeštípnutí kabelů či drátů. Nůž a pilka po stranách nástroje jsou proti nechtěnému zavření a ucvaknutí nešikovného masa chráněny pojistkami.

Připevnění multitoolu k oblečení nebo batohu je možné několika způsoby, buď s využitím textilního pouzdra, nebo pomocí mohutné karabiny na samotném nástroji. Pro umístění v kapse je vybaven na jedné straně kovovou sponou.

Karabina je zajímavá svým mohutným provedením, kdy její vrchní část je vlastně kladivo.

Hodnocení

Pokud se vydáte na několik dní do hor, nebo kamkoliv jinam do přírody, může vám tento šikovný multitool ušetřit cenné kilogramy, obsahuje totiž opravdu prakticky vše, co budete potřebovat. Ano, nemá v sobě sekyrku, ale to asi nikdo od kapesního nástroje nečeká. Kromě cest mimo civilizaci by měl nalézt místo i v kapsách vojáků nebo pracovníků bezpečnostních agentur, kteří by také jistě ocenili jeho provedení a množství nástrojů.

+ Křesadlo se škrtátkem
+ Pojistka nože a pilky
+ Kladivo
+ Kvalita provedení
- Cena

 

Tagy článku