Multitool Leatherman Wave – pomocník na celý život

Multitool Leatherman Wave – pomocník na celý život
Popisek: Leatherman Wave
12 / 10 / 2019, 14:00

Slovo multitool díky různým akcím na čerpacích stanicích poněkud degradovalo, ale pokud víte co a od koho koupit, nedáte na tento užitečný pomocník do kapsy dopustit. Do testu SECURITY magazínu se dostal multitool Wave od renomovaného výrobce Leatherman s celosvětovou zárukou 25 let, čímž Leatherman strčí do kapsy i většinu švýcarských výrobců nožů.

Americká společnost Leatherman vyrábí své multitooly již od roku 1983 a opravdu je umí. Nikde na svých výrobcích nepoužívá nýty, ale všude jsou poctivé šrouby, které je možné v případě vzniku nějaké vůle dotáhnout. Samotný námi testovaný Wave je s drobnými obměnami na trhu již od roku 1998.

Multitool Wave dorazil v papírové krabičce obsahující samotný Wave, textilní pouzdro a návod. Mimo to na test dorazila i sada speciálních bitů, protože tento šikovný pomocník obsahuje právě nástavec na bity. Ty jsou samozřejmě jiné než ty, co dáváte do akumulátorových šroubováků.

Samotný multitool je kompletně z nerezové oceli, nenajdete na něm jediný kus plastu a váží 241 gramů. Provedení je špičkové, nikde nic nevrže a jednotlivé nástroje se jednoduše vyndavají ze svých pozic a stejně tak do nich jednoduše zapadají. Ani při větším tlaku na jednotlivé nástroje nikde nemá nic vůli, nebo nevrže.

Leatherman Wave

Multitool obsahuje dvě ostří, jedno hladké a druhé zvlněné, kdy obě jsou vyrobena z oceli 420HC a proti nechtěnému zavření během práce chrání vaše prsty pojistka. Nehrozí tedy, že kromě uříznuté větve na zemi naleznete i své prsty. Obě čepele je možné otevřít jednou rukou, tedy pokud jste pravák… Zavření jednou rukou už vzhledem k šířce multitoolu může pro někoho s malou rukou znamenat problém díky nutnosti mačkat pojistku a zároveň sklápět, ale dá se to při troše cviku zvládnout. Z vnější strany je i velký pilník a ostrá pilka, oba nástroje jsou v otevřené poloze také zabezpečeny pojistkou.

Chybí tedy Wavu něco? Nemyslím si, spíše mu přebývá pravítko, které naleznete na vnitřní části multitoolu – věřte mi, že tímhle opravdu měřit nechcete.

Vnitřní část obsahuje mohutné kombinačky, které je možné využít k uvolnění zarezlých matic, utahování i povolování, umožňují i přeštípnutí kabelů či drátů. Dále uvnitř naleznete již zmíněný nástavec na bity, otvírák na konzervy a lahve, nůžky, plochý šroubovák a břit na odstranění izolace.

Nástavec na bity obsahuje standardně plochý a křížový šroubovák, v doplňkové sadě dodané s multitoolem jich bylo dalších 40. Je škoda, že při navrhování textilního obalu se na případné přídavné bity nemyslelo, a tak skončíte s bity v kapse či batohu mimo samotný nástroj.

Hodnocení
Moje žena mi již léta vyčítala, že spoustu věcí dělám „švýcarákem“. Nyní již konečně švýcarák nepotřebuji a prakticky vše v domácnosti zvládnu dělat Leathermanem Wave, dokonce díky bitům již nepoužívám ani šroubováky??. Za mě a redakci SECURITY magazínu palec nahoru a tento multitool mohu jen doporučit. Patří do kapsy všech, kteří hledají šikovný univerzální nástroj k rychlému zásahu, když není po ruce velké nářadí, zcela jistě tak nalezne i přes vyšší cenu místo v kapsách hasičů či vojáků.

Hodnocení
+ Nástavec na bity
+ Pojistka u čepelí
+ Otevírání čepelí jednou rukou
+ Možnost otevření jednou rukou
+ Provedení nástroje
- Cena

 

 

Tagy článku