Muslimky nechtěly chodit na plavání, Švýcaři jim vzali občanství

Muslimky nechtěly chodit na plavání, Švýcaři jim vzali občanství
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační foto
30 / 06 / 2016, 13:00

Švýcarské úřady v Basileji rozhodly podle serveru The Local o zbavení občanství dvěma muslimským dívkám, které údajně z náboženských důvodů odmítly účastnit se povinné plavecké výuky ve škole.

Podle slov prezidenta úřadu pro udělování občanství Stefana Wehrleho musí všichni švýcarští občané prokázat, že splňují všechny požadavky pro udělení občanství, což je mimo jiné i respektování požadavků švýcarského vzdělávacího systému. Mezi tyto požadavky patří na škole v Basileji právě i povinná výuka plavání.

„Ten, kdo nesplňuje tyto podmínky, porušuje zákon, a proto mu nemůže být uděleno občanství,“ konstatoval Wehrle.

Teoreticky může podobný problém nastat i České republice

K propagátorům povinné plavecké výuky pro žáky základních škol patří bývalý reprezentační trenér plavců a dnes poslanec za Úsvit-NK Augustin Karel Andrle. Podle něj se toto nerespektování základních zákonných povinností bude muset pravděpodobně řešit i v ČR, a to už od 1.září. 2017, kdy ministryně školství Kateřina Valachová počítá se spuštěním povinné plavecké výuky.

„A nejedná se jen o plavání ( v šatech), odmítání výuky, šátky , zahalování atd. Jedná se o celkový přístup k různorodému složení imigrantů. Jiné kultury, jiné návyky, jiná mentalita. To prostě nejde naroubovat a asimilovat. V ČR máme zkušenost jen s jedním etnikem a víme, že je po staletí své,“ uvedl pro securitymagazin.cz Andrle.

Podle poslance je plavecká výuka nedílnou součástí výchovně vzdělávacího procesu a doufá, že vláda nebude dělat ústupky tak, jako v případě halalu, kdy ministerská výjimka povolila tuto rituální a krutou porážku zvířete.

I přes zákaz výstavby mešit musí Švýcaři problémy s integrací řešit poměrně často. Na jaře odmítli dva žáci ve škole v Therwillu z náboženských důvodů potřást učitelce rukou. Škola ustoupila tlaku muslimů, ale soud nakonec nařídil chlapcům, že musí ruku učitelce podat. Podávání rukou ve třídě patří totiž ve Švýcarsku k tamním zvykům.

V článku z listopadu loňského roku jsme se ptali bývalého muslima a znalce Dr. Salmana Hasana, zda lze muslimské uprchlíky úspěšně integrovat do evropské společnosti. A ten odpověděl:

Pojem integrace muslimů je naprostá lež, to je nemožné. Neexistují umírnění a radikální muslimové. Jste ve válce s islámem a vůbec si to neuvědomujete. I když je muslim tzv. umírněný, tedy v tuto chvíli mírumilovný, Korán, a především právo šaría, mu nařizuje nenávidět nemuslimy. Jsou pro něj nevěřící. Studoval jsem historii islámu v Evropě, je tady již přes padesát let, a za tu dobu se muslimové vůbec neasimilovali, ani se nikdy nepřizpůsobí, nikdy se nebudou integrovat do vaší společnosti. Nechtějí to, nemají o to zájem. Problém s muslimskou komunitou mají ve Švédsku, ve Francii, v Holandsku, v Belgii, ve Velké Británii. Byl jste někdy v Lutonu blízko Londýna? Pokud ne, zajeďte se tam podívat. Je tam muslimská čtvrť, a pokud tam zavítáte s vaším vzhledem, dejte si velký pozor – zažijete poplivání, nadávky, syčení, pokud ne horší věci. Tak dopadla integrace muslimů v Anglii. A jenom ve Velké Británii žije legálně 4 až 5 milionů muslimů.

Autor: Jan Blažek

Tagy článku