Muslimové nejsou v ČR radikální? Aby se experti nepřepočítali

Muslimové nejsou v ČR radikální? Aby se experti nepřepočítali
30 / 07 / 2018, 11:30

V souvislosti s velkým průzkumem MF DNES týkajícího se muslimů v ČR vyplývá z úst expertů na islám, že muslimové u nás nejsou radikální. Jinými slovy řečeno, že nepředstavují bezpečnostní riziko. Tento průzkum má však i svůj líc.

Na druhé straně je totiž nutné zmínit, že muslimové nejsou radikální do té doby, než jich v ČR bude dostatečný počet k tomu, aby si kladli nejrůznější požadavky přesahující obvyklý ,,standard". Názorný příklad jsme viděli ve Velké Británii, Švédsku, Německu či Rakousku, o no-go zónách ani nemluvě.

psali jsme: Čeští muslimové chtějí výuku islámu na státních školách

Pak se z muslimů stává jednotná organizovaná skupina, u níž stoupá radikalismus, a zároveň se stupňuje netolerance k nemuslimům, která přechází až v nenávist. Pokud se však z muslimů nestane tato početná jednolitá a sebevědomá masa, nepředstavuje logicky žádné bezpečnostní riziko, protože její možnosti něco reálně ovlivnit (politicky, nábožensky) jsou samozřejmě omezené.

Nicméně již zmíněné příklady evropských zemí jsou varující, protože mohou představovat pro další státy v budoucnu nebezpečný precedenc. Švédsko, Velká Británie či Německo před 10 lety vůbec netušily, že budou řešit velké problémy se zradikalizovanými muslimy, kteří hlásají otevřenou nenávist vůči bezvěrcům či jinověrcům.

psali jsme: Jestli Islámský stát někomu slouží, tak to nejsou muslimové, řekl předseda pražské muslimské obce Vladimír Sáňka

V ČR žije asi 20 tisíc převážně sunnitských muslimů, a tak bezpečnostní riziko je minimální. Na druhé straně si však představme, kdyby v českých mešitách působili vesměs zradikalizovaní kazatelé, jež by hlásali nenávist ke všemu nemuslimskému. Otázkou je, kolik muslimů by podlehlo tomuto náboženskému fanatismu a kolik by vyjádřilo sounáležitost a věrnost České republice. A tady by to už tak jednoznačné s největší pravděpodobností nebylo. Chtělo by se tak říci všeho do času, v tomto případě snad ale raději ne.

 

Nepřehlédněte na Security magazínu: Survival  - jak se chovat, abyste přežili v pustině nebo džungli? A kam se schovat před teroristickým útokem? S námi víte více

Tagy článku