Muslimskému světu došla trpělivost s islámským terorismem. Vytvořil vojenskou koalici proti IS

Muslimskému světu došla trpělivost s islámským terorismem. Vytvořil vojenskou koalici proti IS
Autor fotografie: U.S. military|Popisek: US Marines training members of the Saudi Arabian Army
15 / 12 / 2015, 11:30

Do koalice vedené sunnitskou Saúdskou Arábií se odmítl připojit šíitský Írán.

Agentura SPA zveřejnila prohlášení, že Saúdská Arábie vytvořila vojenskou protiteroristickou koalici, jejíž členové "chtějí chránit islámský národ před zlem všech teroristických skupin a organizací, které způsobují smrt a korupci na zemi a jejichž cílem je terorizovat nevinné."

Muslimský svět je otřesen v šoku z Islámského státu a s odporem je svědkem hrůzností spáchaných ve jménu islámu. Lidské bytosti jsou před kamerou masakrovány a upalovány zaživa, ženy a mladé dívky prodávány na trzích s otroky, zlodějům sekány ruce. 

Saúdský ministr financí Muhammad bin Salmán Saúd na tiskové konferenci řekl, že země chtějí bojovat proti terorismu v Iráku, Sýrii, Libyi, Egyptě a Afghánistánu. Nabídl však pouze několik málo konkrétních údajů o tom, jaký by měl být vojenský postup. Zdůraznil, že akce v Sýrii a Iráku budou koordinovány s akcemi předních světových velmocí a mezinárodních organizací. (Zdroj: Reuters.com)

Členy koalice se kromě samotné Saúdské Arábie stanou: Jordánsko, SAE, Pákistán, Bahrajn, Bangladéš, Benin, Turecko, Čad, Togo, Tunisko, Džibutsko, Senegal, Súdán, Sierra-Leone, Gabon, Somálsko, Guinea, Palestinská autonomie, Komorský svaz, Pobřeží slonoviny, Kuvajt, Libanon, Egypt, Libye, Maledivská republika, Maroko, Mauretánie, Niger, Nigérie, Mali, Malajsie, Katar a Jemen. V textu prohlášení se rovněž podotýká, že kromě toho svou „podporu nově vytvořené koalici vyslovilo dalších deset islámských států, jedním z nich je Indonésie". Zdroj: cz.sputniknews.com

"Koalice bude svoji činnost koordinovat s dalšími velmocemi a mezinárodními organizacemi, které působí v Sýrii a Iráku. Nemůžeme vojenské operace provádět bez příslušné spolupráce," doplnil bin Salman bez dalších podrobností. Na otázku, zda se nová koalice zaměří pouze proti islámskému státu řekl bin Salman, že koalice bude "bojovat proti jakékoliv teroristické organizaci." 

Islámský stát už dříve oznámil, že chce svrhnout monarchistické vlády ve státech Perského zálivu, a provedl sérii teroristických útoků na na šíitské muslimské mešity a proti bezpečnostním silám v Kuvajtu a Saúdské Arábii. Ta už v loňském roce vybudovala na svých hranicích s Irákem bezpečnostní zeď, o které jsme psali v článku "Islámská Saudská Arábie staví opevnění proti islámskému státu"

Právě muslimské státy čelí ostré kritice Západu, že nejsou více aktivní proti IS a pět nejbohatších muslimských zemí bylo navíc obviněno Amnesty International, že nepřijaly ani jednoho syrského uprchlíka. 

Foto: //en.wikipedia.org/wiki/Saudi_Arabian_Army#/media/File:USMC-120517-M-KU932-016.jpg

Tagy článku