Muslimský duchovní v ČR: "Úřední sňatek a úřední nebo soudní rozvod neuznáváme. Cár papíru"

Muslimský duchovní v ČR: &quote;Úřední sňatek a úřední nebo soudní rozvod neuznáváme. Cár papíru&quote;
Autor fotografie: Screenshot FTV PRIMA
31 / 08 / 2016, 10:00

Samer Shehadeh oponuje: "Jde skutečně o čistě náboženské teologické záležitosti, které vůbec nejsou v rozporu s českým právem, ani se nejedná o žádné paralelní právo."

FTV Prima včera ve večerních zprávách zveřejnila informaci o tzv. islámské komisi pro rodinu (video, reportáž začíná na 1:08). V reportáži se uvádí:

V Česku vznikla jakási islámská komise pro rodinu. Založila ji část muslimů žijících u nás. podle jejich výkladu může jen tato komise řešit svatby a rozvody. Odborníci se obávají plíživého nástupu islámu a práva šaríja u nás. Podle BIS můžeme být zatím klidní.

Za komisí stojí velmi kontroverzní duchovní Samer Shehadeh, který podporoval například i útoky v Londýně v roce 2005, uvádí FTV Prima.

Islámská komise pro rodinu, která spadá organizačně pod Muslimskou obec v Praze, je komise, jejíž úkolem je řešení manželských problémů v muslimských rodinách, pobývajících na území ČR, v souladu s islámským rodinným právem, přičemž spočívá práce IKR v uzavírání manželských smluv a v posuzování a rozhodování v manželských rozepřích a žádostech o ukončení manželského svazku ze strany manželky. Zdroj: islamskakomise.cz

Tento duchovní pronesl v jednom ze svých projevů: "Úřední sňatek a úřední nebo soudní rozvod zde v České republice pro nás pro muslimy v islámu nemá žádnou váhu. Pro nás to není nic jiného než kus papíru."

Na dotaz FTV Prima odpověděl duchovní Samer Shehadeh: "Jde skutečně o čistě náboženské teologické záležitosti, které vůbec nejsou v rozporu s českým právem, ani se nejedná o žádné paralelní právo."

Odborník na extremismus Miroslav Mareš ve svém příspěvku ale oponoval: "Určitě nebezpečné je to v tom, že je tu snaha vytvoři paralelní muslimskou společnost, která se bude řídit svými velmi dogmatickými právy a zákony." 

Naposledy na sebe upozornil duchovní před pár týdny a to když rozeslal muslimům v Čechách sms zprávu, aby nechodili na společnou akci s křesťany. Prý by se tím zpronevěřili islámu.

Na jeho vyjádření reagoval ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD):

V této zemi nemůžeme trpět projevy netolerance ze strany některých náboženských skupin. Je to něco, za co stát nese odpovědnost. Chceme-li vytvářet tolerantní společnost, jsou projevy nesnášenlivosti nebo útoky na druhé a napadání z odpadlictví, pokud se někdo chce něčeho podobného účastnit, něčím, co by tu nemělo mít místo. Připadá mi, že tohle stát musí sledovat a neseme odpovědnost za to, že podobné projevy nesnášelivosti nebudeme trpět.“

 Jak uvádí server Neovlivní.cz, případem bývalého imáma se zabývají i tajné služby.

K varování bývalého imáma se v pořadu DVTV.cz Martina Veselovského vyjádřil i islamolog Bronislav Ostřanský. „Varování bývalého imáma před akcí s křesťany bylo nešťastné, není to názor celé komunity...Samozřejmě chápu jeho důvody, proč to řekl. V této záležitosti jde o účast muslimských demonstrantů při bohoslužbě v katolickém kostele. A to je problém,“ zmínil Ostřanský.

„Muslimové totiž to, co se odehrává během katolické mše, to je z jejich pohledu takzvaný širk. Je to hřích,“ dodal s tím, že jde o určitý výklad islámu, který má blízko k salafistickému pohledu. Zdroj: parlamentnilisty.cz

 

Autor DaVinciPrague zveřejnil na YouTube v roce 2013 následující video:

 

 

 

 

Tagy článku