Muslimský expolicista kritizuje britskou protiteroristickou strategii. Jenom šmírujete muslimy!

Muslimský expolicista kritizuje britskou protiteroristickou strategii. Jenom šmírujete muslimy!
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Ilustrační foto
10 / 03 / 2015, 15:15

Velká Británie v rámci svého preventivního programu vycvičila přes 130 tisíc policistů. Ti teď mají zabraňovat, aby se občané zapojovali do teroristických aktivit. Za 40 milionů liber (1,5 miliardy korun).

Podle bývalého policejního důstojníka Dal Baba se stal celý program "toxickou značkou", která pohoršuje muslimy v celé Británii. Podle něj většina muslimů vnímá celý program jako pochybnou formu špehování islámské obce. 

Řekl, že většina policistů nemá základní znalosti o rasách a náboženstvích. Protože chybí muslimští policisté, nevědí ani nic o islámu jako takovém, nechápou roli pohlaví v muslimském světě. 

Pro program BBC Radio 4 uvedl: "Když byl program zaveden, předpokládali jsme se, že budou zapojeny místní komunity, ale v průběhu let je celý program méně a méně důvěryhodný". V některých oblastech Birminghamu prý byly instalovány bezpečnostní kamery, aniž to bylo projednáno s místním obyvatelstvem.

"Spousta veřejných peněz byla věnována organizacím, které tvrdí, že mohou zastavit extremismus, ale nevíme, nakolik jsou úspěšné. Neměli bychom poukazovat při ochraně mladých lidí jenom na muslimy".

Naopak šéf policie v Manchesteru obhajoval strategii prevence a řekl: "Celkově to byly velmi úspěšné programy. Když se zeptáte muslimských komunit, tak vám řeknou , že mají větší důvěru v policii, než je u běžné populace." Také uvedl, že hlavní odpovědnost za to, že děti nebudou přitahovány k extrémistickým skupinám, leží především na jejích rodičích.

Velká Británie se snaží zabránit odchodu místních muslimů na Blízký východ pomáhat bojovníkům IS. Tito radikálové po návratu do Británie představují podle vlády zvlášť vážnou hrozbu. Do země se údajně vrátilo asi 320 z celkového počtu zhruba sedm islámských extremistů, kteří předtím jeli bojovat do oblastí ovládaných Islámským státem. List tak překonal odhady úřadů, podle nichž se do země vrátilo 250 z 500 lidí, kteří se vypravili bojovat v řadách islamistů.

Zdroj: tydeník.cz, BBC News, video: NewsChannel

Psali jsme také:

Britská matka verbuje na sociálních sítích nevěsty pro islámisty

Islámský stát - bezpečnostní hrozba číslo jedna

Vzkaz islámského státu Západu: přejděte k islámu nebo vás všechny povraždíme!

Megalomanie Evropské unie může vést k sebezničení 

Dopustí Evropa sebezničení ve jménu politické korektnosti?

K radikálnímu islámu se v Německu začínají hlásit tisíce podporovatelů

 

 

 

Tagy článku