Muslimský komisař OSN pro lidská práva přirovnal českého prezidenta k islámistům. Je to prý "demagog a blouznivec"

Muslimský komisař OSN pro lidská práva přirovnal českého prezidenta k islámistům. Je to prý &quote;demagog a blouznivec&quote;
06 / 09 / 2016, 11:15

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zaíd Husajn kritizoval evropské krajně pravicové a populistické politiky, jejichž počínání a rétoriku přirovnal k radikálnímu hnutí Islámský stát.

Haag (ČTK) - Mezi politické demagogy a blouznivce, jak je označil, zařadil nizozemského kritika islámu Geerta Wilderse, šéfku francouzské Národní fronty Marine Le Penovou, republikánského kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa či českého prezidenta Miloše Zemana a slovenského premiéra Roberta Fica. Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček se proti Husajnovým výrokům ohradil.

"Co má Wilders společného s Trumpem, (maďarským premiérem Viktorem) Orbánem, Zemanem, (rakouským kandidátem na prezidenta Robertem) Hoferem, Le Penovou, (představitelem britských nacionalistů Nigelem) Faragem, to má také společné s DAIŠ," citoval dnes portál Time z Husajnova pondělního projevu na konferenci v Haagu, ve kterém komisař pro IS použil arabskou zkratku DAIŠ.

"Populisté využívají polopravdy a přílišné zjednodušování, což jsou dva skalpely největších propagandistů," řekl Husajn s tím, že perfektním prostorem jsou pro ně internet a sociální média.

Historicky první muslim se stal šéfem Úřadu Vysokého komisaře OSN pro lidská práva 1. září 2014. Psali jsme o něm v článku "Kdo je odpovědný za největší uprchlickou krizi v Evropě? Cui bono?"

Ovčáček v reakci na komisařova slova ČTK řekl, že Zeman "bude dále bránit Českou republiku před nebezpečím terorismu, se kterým je migrace spojena. Žádný komisař nebude naší zemi diktovat." Husajnovo prohlášení Ovčáček označil za zásahy do suverenit jednotlivých států. "A ve své podstatě jde i o pokus o zásah do svobodných voleb ve Spojených státech, to je třeba si uvědomit." Zeman podle svého mluvčího hovoří konzistentně o nebezpečí, které přináší migrační vlna. "Pan komisař se soustavně snaží různými formami a různými expresivními výroky donutit jednotlivé evropské země, aby přijímaly nelegální migranty," dodal mluvčí Hradu.

Kritizujete islám a muslimy? Potom pozor, porušujete rezoluci Rady pro lidská práva OSN

Ačkoli se Husajn zmínil o řadě evropských politiků se spornými názory či o americkém republikánovi Trumpovi známém nevybíravými výroky, hlavním terčem jeho kritiky byl Wilders.

"Jsem muslim, který je, což rasisty překvapuje, bělochem, jenž má evropskou matku a otce Araba. Jsem rozzlobený kvůli Wildersovým lžím a polopravdám, manipulacím a vnucováním strachu," řekl Husajn.

Wilders, který před soudem čelí obviněním z podněcování k nenávisti kvůli výrokům na adresu marockých přistěhovalců, zveřejnil nedávno volební manifest, v němž v případě získání moci slíbil zavření všech mešit v zemi či zákaz přistěhovalectví z muslimských zemí. Podle Husajna je Wildersův program absurdní. Řekl také, že historie nizozemského populistu a jemu podobné naučila, jak účinně jako zbraně používat xenofobii a zaslepenost předsudky.

OSN kritizuje Česko: Jsme prý islamofobní a diskriminujeme Romy

"Nepleťte si, samozřejmě nedávám rovnítko mezi akce nacionalistických demagogů a těmi z DAIŠ... Ale ve způsobu komunikace, v používání polopravd a v přehnaném zjednodušování využívá propaganda DAIŠ podobnou taktiku jako populisté," zdůraznil.

Husajn připomenul, že roste počet případů diskriminace kvůli původu a případů, kdy děti jsou zostuzovány kvůli svým etnickým a náboženským kořenům. "Na celá společenství je házena špína podezření ze spolčení s terorismy," dodal představitel OSN.

Wildersova parlamentní krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) v současné době v Nizozemsku vede průzkumy veřejného mínění. Parlamentní volby se v zemi budou konat v roce 2017.

Zeman: "Migraci nazývám invazí do Evropy mající za cíl rozvrátit ekonomické, sociální, kulturní a politické struktury v Evropě"

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace