Muslimský podvodník si stěžuje na výkon trestu v české věznici: nemohl jsem slavit ramadán

Muslimský podvodník si stěžuje na výkon trestu v české věznici: nemohl jsem slavit ramadán
Autor fotografie: Dollarphotoclub|Popisek: Ilustrační foto
09 / 08 / 2015, 21:00

Spáchal podvody, byl pravomocně odsouzen a prý nemůže praktikovat svoje náboženské rituály. Účelová stížnost nebo pravda?

Osmačtyřicetiletý Onallah Ziyad, který žije v Česku od roku 1987 a nyní si odpykává pětiletý trest za podvody ve věznici v Ostrově nad Ohří, si stěžuje na arogantní dozorce. Informaci dnes zveřejnil server iDnes.cz

Zaměstnanci vězeňské služby prý podle jeho slov zamítli všechny žádosti o respektování jeho náboženství a jednají s ním arogantně. „Nejsem žádný terorista a nechápu,“ napsal Ziyad MF DNES. Vedení věznice tvrdí, že mu nešlo vyhovět kvůli hygienickým předpisům. „Ubytovny nejsou vybaveny lednicemi a strava ve věznici je určena k okamžité spotřebě. Porušení by zvláště teď v parném létě mohlo vyvolat zdravotní obtíže.“

Z výzkumu, který letos provedla společnost SocioFactor, vyplynulo, že většina českých věznic umožňuje muslimům určitým způsobem náboženství praktikovat. Možnosti se však liší. Na Ruzyni mají muslimové i svou modlitebnu, za mřížemi mohou mít modlitební kobereček nebo duchovní literaturu.

K islámu se u nás hlásí jen 3700 osob, ale chtěli by výuku islámu na školách, dokonce je zpracován projekt pod názvem "Muslimové očima českých školáků", se kterým nesouhlasí někteří rodiče ani někteří poslanci.

Podle zákona o církvích a náboženských společnostech mají registrované církve, tedy i Ústředí muslimských obcí, zvláštní práva:

  • vyučovat náboženství na státních školách 
  • pověřit osoby vykonávající duchovenskou činnost k výkonu duchovenské služby v ozbrojených silách České republiky, v místech, kde se vykonává vazba, trest odnětí svobody, zabezpečovací detence, ochranné léčení a ochranná výchova,
  • konat obřady, při nichž jsou uzavírány církevní sňatky 
  • zřizovat církevní školy
  • zachovávat povinnost mlčenlivosti duchovními v souvislosti s výkonem zpovědního tajemství nebo s výkonem práva obdobného zpovědnímu tajemství.

Zdroj: iDnes.cz

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.