Muslimský radikalismus v Evropě je časovaná bomba. A bude hůř....

Muslimský radikalismus v Evropě je časovaná bomba. A bude hůř....
21 / 12 / 2015, 16:45

Bezvýchodný život mladých muslimů, neochota se integrovat do společnosti, nezaměstnanost, kriminalita, drogy, krádeže, následuje vstup do organizace IS, další radikalizace a potom už jen krvavé teroristické útoky pod "vlajkou IS".

Dnes byly na dvou různých webech zveřejněny dva články, které spojuje jediné téma - radikalizace druhých a třetích generací přistěhovalců v komunitách v západní Evropě, která vede k náboru těchto lidí do teroristické organizace IS. K tomuto problému příspějí i noví přistěhovalci, kteří přišli do EU  letošním roce a je pravděpodobné, že se nepodaří úspěšně integrovat všechny tyto nové migranty. Co nastane potom?

První článek je ze serveru ParlamentniListy.cz pod názvem "Vždyť jsou to obyčejní kriminálníci. Děsivé svědectví, kdo jsou to bojovníci Islámského státu. Mrazí z toho":

Mnozí z příznivců a bojovníků ISIS za sebou mají kriminální minulost, píše americký The Washington Post a dokumentuje to na případu osmadvacetiletého Abdelhamida Abaaouda, který se podílel na teroristických útocích v Paříži. Dříve byl členem násilnického gangu, jehož členové ve službách IS dlouhé měsíce okrádali turisty a podnikali loupeživé výpady do obchodů. Potíže se zákonem měli i bratři Salah a Brahim Abdeslamovi, kteří provozovali v Bruselu kavárnu, ale ta byla v srpnu uzavřena, protože se zde odehrávala kriminální činnost spojená s prodejem drog. Francouzské úřady vedle toho oznámily, že v tělech zastřelených atentátníků se našly stopy po užívání drog. 

„Podobné napojení na svět zločinu v případě Usámy bin Ládina a al-Káidy jsme nezaznamenali,“ cituje americký deník zástupce ředitele ženevského Centra pro bezpečnostní politiku Oulda Mohamedoua.

V poslední době se však svět zločinu a extremismu prolíná ještě více. „Mnozí z atentátníků a bojovníků ISIS kradli nebo prodávali drogy. Jednoho dne měli zjevení a dali se na islám. To považuji u mnoha příznivců ISIS za symptomatické,“ tvrdí odborník na radikalizaci muslimů Peter Neumann z King College v Londýně. Jak uvádí The New York Times, podobné zkušenosti mají vedle Belgie a Francie také v Německu, kde v Kolíně nad Rýnem mezi lety 2011 a 2014 jeden gang vykrádal kostely, aby mohl finančně podporovat IS.  

Příslušné úřady v Belgii a Francii si často stěžují na to, že nemají dostatek nástrojů, aby mohly těmto případům zabránit. Někteří kritici však tvrdí, že pro úřady byly odchody desítek rekrutů ze země naopak požehnáním, protože se tak zbavily problémových jedinců. Policisté, vyšetřovatelé i představitelé muslimské komunity se nicméně shodnou na tom, že jedinci s kriminální minulostí jsou ideálním terčem pro ty, kteří se zabývají náborem bojovníků ISIS. Tito mladíci jsou většinou plní frustrace a „normální“ společnosti se dávno odcizili.

To je také případ dvacetiletého Farida, který se v minulosti přátelil s výše jmenovaným strůjcem atentátů v Paříži Abaaoudem. Během krátkého rozhovoru v jedné ze zakouřených kaváren v Molenbeeku popisuje život mladých muslimů v Molenbeeku jako bezvýchodný. Mnozí z nich se prý cítí vykořeněni a bez příslušnosti k jakémukoli státnímu zřízení. Většina z jeho přátel nepracuje a má za sebou pobyt ve vězení. Zná několik případů svých známých, kteří se sebrali a odjeli bojovat do Sýrie pod vlajkou Islámského státu. „Revoltujeme proti tomuto státu a této společnosti, která nás nikdy nepřijala jako rodilé Belgičany. Bouříme se také proti rodičům a jejich zemím původu. Necítím se být Belgičanem, ale necítím se být ani Maročanem. Podobně to viděl také Abdelhamid,“ říká Farid, který z obav před možnými problémy raději neuvedl své druhé jméno.

Druhý článek je ze serveru Aktualne.cz "Prognóza pro rok 2016: Islámský stát zůstane nepřítelem číslo jedna. Změní ale taktiku"


Hrozba, kterou představuje džihádistické hnutí Islámský stát, v roce 2016 nezmizí, předpovídají experti. Ideologicky se ale posune, pravděpodobně změní i taktiku, hlavně směrem k mezinárodnímu terorismu. Přibývat bude i jeho virtuálních sympatizantů. Na Západě v reakci na to posílí protiislámské nálady, což povede k další radikalizaci v komunitách druhých a třetích generací přistěhovalců.

Ředitel německého Institutu pro studium radikalizace a deradikalizace Daniel Kohler v polovině letošního roku – rok od vyhlášení samozvaného chalífátu IS – předpověděl, že organizace se bude v průběhu následujících 12 měsíců snažit přeformovat do podoby druhé Al-Káidy.

"Islámský stát se bude muset transformovat v globální síťovou strukturu ve stylu Al-Káidy. V rámci ideologie džihádu se posune od blízkého nepřítele (Sýrie, Irák ...) k nepříteli vzdáleného (USA, Evropa) a změní taktiku směrem k mezinárodnímu terorismu," varoval v rozhovoru pro server The Independent.

Podle jiných expertů může IS též pokračovat v "otevírání poboček" jinde ve světě. Oddanost už mu slíbila řada organizací z celého světa, svou brutální ideologií navíc inspiruje řadu takzvaných osamělých vlků. 

Ředitel Orientálního ústavu Akademie věd České republiky Ondřej Beránek se domnívá, že Islámský stát dokáže individuální džihád a akce svých příznivců podněcovat mnohem lépe než Al-Káida. "Virtuálních sympatizantů bude v příštím roce přibývat a budou se dále geograficky šířit," předpokládá. "Jejich krvavé akce tak budou i nadále probíhat nejen v oblasti Blízkého východu, ale i v západních zemích," řekl Aktuálně.cz.

Na Západě budou podle Beránka zároveň sílit protiislámské nálady, které rozdmýchají další radikalizaci v komunitách druhých a třetích generací přistěhovalců.

Už v září uvedl prestižní americký deník The Time, že "Německo i Švédsko by mohlo mít obrovské problémy s integrací přistěhovalců. V dlouhodobém horizontu hrozí mezi uprchlíky vysoká nezaměstnanost, neochota se vzdělávat a s tím spojený radikalismus i růst xenofobních nálad ve společnosti."

V našem článku "Bývalý muslim a znalec koránu o islámu, uprchlících i genocidě křesťanů" vyjádřil svůj názor na integraci muslimů Dr. Salman Hasan, který mimo jiné uvedl:

Pojem integrace muslimů je naprostá lež, to je nemožné. Neexistují umírnění a radikální muslimové. Jste ve válce s islámem a vůbec si to neuvědomujete. I když je muslim tzv. umírněný, tedy v tuto chvíli mírumilovný, Korán, a především právo šaría, mu nařizuje nenávidět nemuslimy. Jsou pro něj nevěřící. Studoval jsem historii islámu v Evropě, je tady již přes padesát let, a za tu dobu se muslimové vůbec neasimilovali, ani se nikdy nepřizpůsobí, nikdy se nebudou integrovat do vaší společnosti. Nechtějí to, nemají o to zájem. Problém s muslimskou komunitou mají ve Švédsku, ve Francii, v Holandsku, v Belgii, ve Velké Británii. 

Šéf Vojenského zpravodajství Jan Beroun připustil v rozhovoru pro pondělní Právo, že riziko terorismu se zvýšilo, nicméně České republice akutní nebezpečí podle něj nehrozí. (Zdroj: novinky.cz)

Šéf rozvědky uvedl: "Jsme součástí schengenského prostoru. Od zemí, ve kterých došlo k útokům a odkud pocházeli útočníci, nás nedělí žádné hranice. Ten prostor je otevřený pro pohyb lidí, ale bohužel je otevřený i pro pašování lidí a zbraní," ale současně uklidňuje: "Tady není žádná zásadní muslimská komunita, není tady žádný zásadní problém s teroristickými hrozbami." Podle něj se "Bojovníci IS většinou rekrutují z muslimského prostředí, zejména z třetí generace přistěhovalců. Častý je také fenomén, že k islámu konvertují lidé ve věznicích nebo v sociálně slabém prostředí."

 

 

 

Tagy článku

-->