Muslimský starosta Londýna? Obrovské šance kandidáta i naděje pro muslimy na celém světě

Muslimský starosta Londýna? Obrovské šance kandidáta i naděje pro muslimy na celém světě
Autor fotografie: Policy Exchange/ pod licencí CC BY 2.0|Popisek: Sadiq Khan si v průzkumech udržuje dvouciferný náskok před svým hlavním vyzyvatelem, konzervativním kandidátem Zacem Goldsmithem.
04 / 05 / 2016, 16:45

AKTUALIZOVÁNO / Londýn se ve čtvrtek pravděpodobně dočká svého prvního muslimského starosty.

Sadiq Khan si v průzkumech udržuje dvouciferný náskok před svým hlavním vyzyvatelem, konzervativním kandidátem Zacem Goldsmithem.

 

Ve funkci má nový starosta vystřídat Borise Johnsona, který je znám svým negativním postojem k setrvání Británie v EU. 

Khan , který kandiduje labouristickou stranu, zastává údajně velmi liberální postoje, například podporuje gay a lesbickou komunitu. Volba londýnského starosty ale zůstává ve stínu evropského referenda. Khan chce také podpořit setrvání Británie v EU.

"Khan je ztělesněním moderního, pluralitního, britského muslima a symbolem tolerantní, multikulturní společnosti Velké Británie" napsal server irishtimes.com a dodal "pokud Khan vyhraje letošní volby v Londýně, bude do celého světa vyslán jasný signál naděje pro všechny muslimy." 

Sadiq Khan 28. dubna ostře kritizoval fakt, že Londýn přijal pouhých pár desítek syrských uprchlíků, a označil to za "hanbu hlavního města". Ve vášnivé debatě se svým rivalem na místo starosty Zacem Goldsmithem tak reagoval na to, že do Londýna byla přesídleno pouze 43 syrských uprchlíků. 

Sadiq Khan se narodil jako páté z osmi dětí pákistánských přistěhovalců a vyrůstal na londýnském předměstí. Khan zdůrazňuje, že ve volbách starosty je jeho původ druhotný, protože tohle je Londýn. Zdroj: rozhlas.cz

„Je to úžasné město, kde se navzájem nejen tolerujeme, ale hlavně respektujeme. Tolerovat můžete bolest zubů. Já nechci, aby mě lidé tolerovali. V Londýně oslavujeme odlišnosti. Svůj domov tu mají křesťané, muslimové, židé, sikhové i bezvěrci a nikomu to nevadí," přibližuje Sadiq Khan.  

Vítězství Sadiqa Khana se dá zřejmě očekávat, i díky předpokládané nízké účasti voličů. Například v roce 2012 byla volební účast 38,1%, v roce 2008 byla 45,33%, 36,95% v roce 2004 a 34,43% v roce 2000. Podle průzkumů mínění má Khan velkou podporu mezi muslimskou komunitou v Londýně.

Konzervativec Goldsmith opakovaně poukázal na Khanovo údajné spojení s imámem Sulimanem Ganim, který nechvalně proslul výroky o nutné podřízenosti žen a podporou islámských radikálů.

Labouristům může uškodit i antisemitská aféra okolo výroků muslimské labouristické poslankyně, že všichni Izraelci by se měli odstěhovat do Spojených států, a dřívějšího londýnského starosty Kena Livingstona za jeho prohlášení, že strůjce holokaustu Adolf Hitler byl v podstatě sionista. "Labouristé mají opravu vážný problém s antisemitismem napříč celou stranou," prohlásil pro Politico Goldsmith, jehož otec sám má židovské kořeny. Ve městě je na 170 000 židovských voličů. Od tvrzení svých stranických kolegů se Khan důrazně distancoval.

Od případného zvolení praktikujícího muslima starostou britské metropole si mnozí slibují významné omezení radikalizace britské muslimské komunity, z níž vzešel například známý zabiják Islámského státu, dnes již mrtvý Džihádista John.

"Khanovo zvolení by bylo ránou pro extremisty a jejich protizápadní kampaň. Pokud by byl muslim zvolen miliony lidí, aby se staral o Londýn, jak by dál mohli říkat, že muslimové nemají v Evropě budoucnost a lidé je tu nenávidí? To by mohlo udělat pro boj s radikalizací víc než veškeré vládní strategie," podotkla Yasmin Alibhai-Brownová, komentátorka deníku Guardian. Zdroj: ihned.cz

Londýnský starosta nakládá s rozpočtem kolem 14 miliard liber ročně. Jako svojí prioritu vidí dostatek cenově dostupných bytů i pro sociálně slabší, zavedení nových typů nájemního bydlení i nalezení nových zdrojů financování pro výstavbu nových bytů. Jako syn řidiče autobusu tvrdí, že považuje městskou dopravu za zcela zásadní, chce zastavit růst cen jízdného a zavést hodinovu jízdenku pro neomezené cestování v hlavním městě. Zdroj: theweek.co.uk

Za jednu ze svých hlavních priorit považuje "vykořenění všeh forem etrémismu a radikalizace formou úzké spolupráce s islámskými komunitami a policií."  Rovněž prosazuje rovnost žen a mužů, slibuje posílit policejní hlídky a zabránit sexuálním útokům proti ženám. Dalším z jeho volebních hesel je "nulová tolerance" ke xenofobním trestným činům.

Foto: //commons.wikimedia.org/wiki/File:Rt_Hon_Sadiq_Khan_MP_at_Has_Labour_lost_the_plot_on_crime%3F.jpg

 

 

 

 

Tagy článku