Muslimští učitelé slaví svátek. Základní škola v Británii musela být ze dne na den uzavřena

Muslimští učitelé slaví svátek. Základní škola v Británii musela být ze dne na den uzavřena
12 / 09 / 2016, 17:30

Ředitel Chobham Academy v Newhamu ve východním Londýně rodičům oznámil, že základní škola bude uzavřena kvůli "vysokému počtu pracovníků žádajících o dovolenou kvůli náboženským svátkům."

Ředitel školy Mark Elms se sice rodičům "upřímně omluvil" za způsobené komplikace, nicméně i tak jsou rodiče školáků rozhořčení, protože škola má být uzavřena na tři dny. Mimochodem tento ředitel je jedním z nejlépe placených ředitelů ve školách s ohromujícím ročním platem 276.000 liber (téměř devět milionů korun).

Jedna maminka, který si nepřála být jmenována, uvedla: "Je ostudné, že to udělali v tak krátké době. Pokud by to bylo uvedeno ve školním kalendáři, tak bychom předem věděli, že s tím máme počítat, ale oznámit nám to tři dny předem, to je pro nás nepřijatelné. Bude pro nás obtížné sehnat hlídání v tak krátké době."

Ředitel svoje rozhodnutí zdůvodňuje tím, že řada muslimských učitelů požádala o volno ze dne na den. Základní škola má kolem 1800 žáků od první do šesté třídy.

Eid al-Adha je jednou z nejposvátnějších slavností v islámském kalendáři, která je založena na měsíčním cyklu a mění své datum obdobně jako křesťanské Velikonoce.

Svátek oběti, Svátek obětování či Velký svátek je muslimský svátek, který probíhá formou oběti coby připomínky na Ibrahímovu oběť berana Bohu. Při svátku se lidé modlí k Bohu a obětují různá zvířata, nejčastěji ovce nebo kozy. Je jedním ze dvou oficiálních svátků islámu (druhým je svátek přerušení půstu). Slaví se 10. dne měsíce dhú'l-hidždža islámského kalendáře. Tento den je obětním dnem i v Mekce, kde 10. dne vrcholí hadždž. Zdroj: Wikipedia

Původně se předpokládalo, že svátek připadne na 11. září, což by mohlo způsobit po celém světě značné kontroverze, vzhledem k tomu, že přesně v tento den před patnácti lety zaútočili muslimští teroristé na USA. Minulý pátek ale oznámili náboženští vůdci v Saúdské Arábii, že svátek připadá na 12. září. Zdroj: thesun.co.uk

 

Tagy článku